banner84

Desteklemede yeni dönem

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi

Desteklemede yeni dönem

 Düzenlemeyle Türkiye hayvancılığının geliştirilmesi, sağlıklı üretimin artırılması ve sürdürülebilirliğin sağlanması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıt sistemlerinin güncel tutulması, hayvancılık politikalarının etkinliğinin artırılması ve hayvan hastalıklarıyla mücadele için yetiştiricilerin desteklenmesi amaçlandı. Tebliğ, 2014 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararında yer alan hayvancılık destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları da kapsıyor.

HAYVAN BAŞINA DESTEK
Anaç sığır yetiştiriciliği yapan, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle en az 5 baş anaç sığıra sahip, yetiştirici/üretici örgüt üyesi yetiştiriciler yılda bir kez olmak üzere hayvan başına desteklemeden yararlandırılacak.  Anaç sığır ve manda desteklemesinden faydalanacak yetiştiricilerin; işletmeleri ve sığırlarının, Türkvet ve e-ıslah veri tabanına, anaç mandalarının ise Türkvet veri tabanına aynı tarihte kayıtlı olmaları gerekiyor. Anaç sığırların kültür ırkı veya kültür ırkı melezi olması gerekecek, işletmede bulunan anaç sığırların aynı ırktan olma şartı aranmayacak.
ARILI KOVANA DESTEK
Islah amaçlı süt kalitesinin belirlenmesi desteği; soy kütüğü sistemine 31 Aralık 2014 tarihinde kayıtlı ve etçi ırklar hariç en az 10 baş saf ırk ineğe sahip veya bu destekleme kapsamında analiz şartlarını yerine getiren en az 10 baş saf ırk inek kaydı bulunan, soy kütüğüne üyelik tarihi 1 Ekim 2014 öncesi olan Ankara, İzmir, Balıkesir, Bursa ve Tekirdağ'daki işletmelere uygulanacak.
Arıcılık kayıt sistemine (AKS) kayıtlı, en az 30, en fazla 1000 arılı kovana sahip yetiştirici/üretici örgütü üyesi arıcılara, arılı kovan başına destekleme ödemesi gerçekleştirilecek. 
HAYVAN HASTALIKLARINA TAZMİNAT
Sürü yöneticisi istihdamı desteği, 500 ve üzeri küçükbaş hayvan varlığına sahip işletmelere ödenecek. Müracaat edebilmek için işletmede, sürü yöneticisi çalıştırılacak, desteklemeden faydalanmak isteyen işletmenin en az 500 küçükbaş hayvandan oluşan sürü veya kasaplık güç oranı düşüldükten sonra kalan anaç koyun-keçi varlığına sahip olması gerekecek. Sürü yöneticisine ait SGK primleri yıl içerisinde kesintisiz olarak en az 5 ay yatırılmış olacak. Müracaatlar işletmenin kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine, 31 Aralık 2014'e kadar yapılabilecek. 
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157