banner84

Domates güvesi üretimi düşürdü

Sera ve domateslere zarar veren afetlerin ardından ortaya çıkan Tuta Absoluta (domates güvesi), domatesin üretiminin düşmesine, dolayısıyla da fiyatının da artmasını gündeme getirdi

Domates güvesi  üretimi düşürdü

 Domates üreticisinin yağış afetlerinden zarar gördüğü kış ayları geride kalırken, bu kez de Tuta Absoluta diğer adıyla domates güvesi ortaya çıktı. Kelebeği andıran küçük bir canlının dışkısından oluşan kurt şeklindeki bu zararlı, domatesleri yiyerek ürünü çürütüyor.

Tuta Absoluta'nın, en önemli sorunları olduğunu söyleyen sera üreticisi Tayfun Aka, canlının havada çok daha hızlı ürediği ve yayıldığına dikkat çekerek, ilaçlama yaptıklarını ancak buna rağmen zarardan kurtulamadıklarını dile getirdi. Aka, "Kelebek domatesin üzerine dışkısını yapıyor. Dışkısını yaptıktan sonra domates üzerinde kurt oluşuyor. Bu kurtta domatesi yiyerek ürüne zarar veriyor. Bundan dolayı çiftçiler yüzde 50 zarara uğruyor. Buna bir çare bulunmasını istiyoruz" dedi.
Bir diğer üretici Erkan Kolak ise, zararın yüzde 50'ye kadar çıktığına dikkat çekerek, "Domates üretimindeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi güvedir. Domateslerimize vermiş olduğu zararlardan dolayı yüzde 40-50 verim düşmekte. Ziraatçıların verdiği ilaçlar fayda etmiyor. Bu sorunlarla baş edemediğimiz için Türkiye domates pazarı tıkanmaktadır. Bu sorunumuzun çözülmesini istiyoruz çiftçi olarak" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157