banner84

'Domates ve biber enflasyonu düşürdü'

TOBB Başkan Yardımcısı Budak, "Tüketici enflasyonunun düşük çıkması, domates ve biber fiyatlarında üreticiyi ezecek düzeydeki sert düşüş en etkili faktördür" dedi

'Domates ve biber enflasyonu düşürdü'
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, domates ve biber fiyatlarında üreticiyi ezecek düzeydeki sert düşüşün tüketici enflasyonunun düşük çıkmasında en etkili faktör olduğunu bildirdi.
Yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Budak, tüketici enflasyonunun beklenen düşüş trendine girdiğini, hatta oransal olarak beklentilerin de ötesinde gerilediğini kaydetti.
Tüketici enflasyonunda sebze, et, akaryakıt, dayanıklı tüketim malı fiyatlarındaki azalmanın ve döviz kurundaki düşmenin etkili olduğunun görüldüğünü belirten Budak, "Domates ve biber fiyatlarında üreticiyi ezecek düzeydeki sert düşüş en etkili faktördür. Enflasyonda daha fazla düşüşü giyim fiyatlarında mevsimlik artışın devam etmesi önlemiştir" dedi.
Sonbahar aylarına kadar tarım ürünleri ve giyim fiyatlarıyla enflasyonda düşüş trendinin devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Budak, sonraki seyrin ise döviz kuru ve iç talep gibi faktörlere bağlı olacağını bildirdi.
Batı Akdeniz'de en fazla giyim ve ayakkabı fiyatlarının yükseldiğini belirten Budak, bölgede ana grupları itibarıyla bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artışın yüzde 9,38 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 2,82 ile lokanta ve oteller, yüzde 0,96 ile sağlık harcama gruplarında olduğunu kaydetti. 
Budak, bölgede turizmden doğrudan etkilenmeyen konut, sağlık, eğitim gruplarında fiyat artışlarının Türkiye ortalamasının gerisinde kaldığının görüldüğünü de açıklamasına ekledi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157