banner84

Domatese vize çıktı

Rusya ile yapılan anlaşma sonrası domates ihracatının kotası 150 binden 200 bine çıktı. Bu sayının artması hale olumlu yansıdı

Domatese vize çıktı

-Rayıf DOĞRULU
Rusya Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan kararnameye göre, Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği domatesin kotası 50 bin ton artırılarak 200 bin tona çıkarıldı. Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın sosyal medya hesabında yapmış olduğu paylaşımda, “Çiftçimize, Üreticimize İhracat müjdesi. Rusya’ya Domates ihracatında kota 200.000 tona çıkarıldı. Kararın alınmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ederiz” ifadeleri yer aldı.
'FİYATI ARTARSA MASRAFI KARŞILARIZ'
Tonajın yükselmesi müjdesinin ardından halde ki yankısını anlamak için Alanya Sebze ve Meyve haline giden Alanya Posta TV ekibine konuşan Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Adem Kaya, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza emeklerinden dolayı, üretici adına teşekkür ederim. İnşallah daha da iyileri gidecektir. Şu anda fiyatlar 3 lira Alanya'da. Ama yeterli bulmuyoruz, bunun 4 lira, 5 lira gibi olması ile birlikte masrafımızı alabileceğiz” dedi.
SADECE RUSYA'YA BEL BAĞLANMAMALI
Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ise tonajın artması hakkında, “Aslında bu Rusya aldı mı? Alacak mı? Almayacak mı? noktasında kilitlenmemesi gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi, geçimin en büyük sağlandığı nokta, tarımdır” şeklinde konuştu.
'YOKSUN KALIYORUZ'
İhracatta hızlı olmanın önemine dikkat çeken Sevilgen, “Küçücük İsrail’de dahil Avrupa'ya yada herhangi bir ülkeye ürünler kargo uçağı ile birlikte çıkmaktadır. Biz bunlardan yoksun kalıyoruz. Bugün çıkardığımız ürün, 1 hafta sonra, 10 gün sonra gideceği yere gidiyor. O şartlarda ürünün bozulma olasılığı oluyor” açıklaması yaptı.
'TEKNOLOJİYİ KULLANMALIYIZ'
Uçak trafiğinin mümkün olabilmesi için önerilerini de dile getiren Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “Turfanda tarımın en iyi yapıldığı yer Akdeniz Bölgesi. Bana kalırsa benim düşünebileceğim Isparta var. Isparta'da bir havalimanımız var. Bildiğim kadarı ile düzgün bir şekilde kullanılamıyor. Ayda 3 veya 5 uçak inip kalkıyor. 2 saatte gidebileceğimiz bir yere 7-8 gün de gidiliyor. Biraz teknolojiyi kullanmak lazım, geri kalmış gibi hissediyoruz kendimizi. Isparta mükemmel olur bence” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107