banner84

Dükkan sahipleri ısrarcı

Başkan Erdoğan'nın talimatı ile kira sözleşmelerinin dövizden TL'ye çevrilmesinin ardından Alanya esnafı yeni turizm sezonu için kira sözleşmelerini yenilemeye başlasa da, oda başkanları mülk sahiplerinin dövizde ısrarcı olduğunu belirtti

Dükkan sahipleri ısrarcı
Mevlüt UYGUR
Döviz fiyatlarının aşırı yükselmesi sonrası, "Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu" ile menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili karar geçtiğimiz Eylül ayında Resmi Gazete'te yayımlarak yürürlüğe girdi. Alanya esnafı 2019 turizm sezonu için kira sözleşmelerini yeniliyor. Esnafın yeni dönem kira sözleşmelerini TL ile mi? dövizle mi? yaptıklarını sorduğumuz Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, esnaflarından kendisine herhangi bir şikayet gelmediğini belirtirken, Alanya Esnaf ve Sanaktarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise hala dövizde ısrarcı mal sahipleri olduğunu vurguladı.
'ORTAK MUTABAKAT SAĞLANDI'
Esnaflar ve mülk sahiplerinin ortak mutabakata vardığını belirten Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "2019 turizm sezonunun başlayacağı şu günlerde mevcut iş yeri sahiplerimiz, esnaflarımız mülk sahipleriyle kira sözleşmelerini devam ettiren var, yenileyenler var. Bildiğinde üzere Türk Borçlar Kanunu'nda geçtiğimiz Eylül ayında  yapılan değişiklikle kira sözleşmelerinin TL üzerinden yapılması kararlaştırılmıştı. Dövizin aşırı dalgalanmalarına karşı esnafın korunması için bu konuyu biz de oda olarak sık sık dile getirmiştik. Sağ olsun sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda duyarlılık göstererek kira sözleşmelerinin TL ile yapılmasına ilişkin kanunu imzalamıştı. O günden sonra kira sözleşmelerini yenileyen ve yeni iş yeri açan esnaflarımız TL üzerinden yapıyorlar. Buradaki mülk sahibi ve esnafımız arasında bir sözleşmedir. Bu sözleşmede onların kendi  anlaştıkları döviz kurları üzerinden TL'ye çevrilerek kiralarını yapıyorlar. Mevcut döviz kurları üzerinden yıllık bazda kira sözleşmelerini yapıyorlar şu anda. Ya da herhangi  artışa karşı sabit kur üzerinden daha önce anlaşmış oldukları döviz kurunu TL'ye çevirerek yeni kira sözleşmelerini yapmaya devam ediyorlar. Şu ana kadar esnaflarımızdan dövizle kiralama hususunda herhangi bir şikayet almadık. Şu anki döviz kurunun çok üzerinde bir döviz kurunun TL'ye çevrilmesiyle yeni bir kira sözleşmesi yapılmasına şahit olmadık. Şu anda esnaf arkadaşlarımız ve dükkan sahiplerimiz arasında TL üzerinde kira  sözleşmesi yapılması konusunda bir mutabakat görünüyor" dedi. 
'SÖZLEŞME TL AMA ÖDENEN PARA DÖVİZ'
Bazı dükkan sahiplerinin dövizde hala ısrarcı olduğunu belirten Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise, "Hükümetimiz Eylül ayında kira sözleşmelerini TL ile yapılması konusunda bir karar çıkarmıştı. Alanya'da esnaflarımız yeni turizm sezonu için yeni kira sözleşmesi yapıyor. Bazı mülk sahipleri hükümetimizin kararına uyarak kira sözleşmelerini TL üzerinden yapıyor ama bazıları da dövizde ısrarcı oluyor. Ancak kanunen kira sözleşmelerinin  TL üzerinden yapılması gerekiyor. Esnafımız da oradaki dükkanını boşaltmamak için razı oluyor. Sözleşmede her ne kadar TL yazılsa da ödenen para döviz cinsi oluyor. Mülk sahibi bu anlaşmayı istemeyen esnafı dükkandan çıkarıyor. Esnaf da oradaki yerini kaybetmemek için bu anlaşmaya uyuyor. Esnaflarımız bu dayatmaları kabul etmemesi gerekiyor. Hukuki haklarını kullarak mahkemeye başvurarak haklarını aramalılar. Ama bir nebze de olsa bu kanunun esnafımıza bir faydası oldu" diye konuştu. 
'SÖZLEŞMELER RESMİ OLSUN'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Yeni turizm sezonu için esnaflarımız kira sözleşmelerini yeniliyorlar veya, yeni iş yeri kiralıyorlar. Resmi yapılan kira sözleşmeleri TL  üzerinden yapılıyor ama resmi olmayan sözleşmelerde dükkan sahipleri daha hala dolar ve euro üzerinden sözleşme yapmakta ısrarcı oluyorlar. Biz esnaf arkadaşlarımıza öneriyoruz, lütfen TL üzerinden sözleşmelerinizi yapın. Yapılan sözleşmeler de resmi olsun. 3 kuruşluk stopajdan kaçmak için dükkan sahiplerinin oyununa gelmeyin" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 16:06
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107