banner129

Ekonomiye can verdiler

Antalya, Burdur ve Isparta illerinde faaliyet gösteren ihracatçılar; tarımdan sanayiye, gıdadan madenciliğe toplam 25 sektörde gerçekleştirdikleri 1 milyar dolarlık ihracat ile bölge ekonomisine can verdiler.

Ekonomiye can verdiler

Batı Akdenizli ihracatçılar, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleştirdikleri ihracatta 12 Eylül tarihi itibariyle 1 milyar dolar rakamına ulaştılar. Bu süreçte 145 ülkeye 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör mensupları, Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ekonomilerine de can verdi. Batı Akdeniz ihracatının 1 milyar dolar rakamına ulaşmasında en büyük pay yaş sebze meyve ihracatçılarının oldu. Bu süreçte sektör temsilcileri 323 milyon 573 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.


Maden sektörü de 246 milyon 167 bin dolar ihracat ile 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmasında önemli rol oynadı. 102 milyon 178 bin dolar ihracatla kimya sektörü, 85 milyon 978 bin dolar ihracatla ağaç ve orman ürünleri sektörü, 37 milyon dolarla da çimento sektörü elde edilen başarıya katkı sağladı. Bu dönemde 26 milyon 274 bin dolarlık ihracatıyla iklimlendirme sektörü, 28 milyon 371 bin dolar ihracatla demir ve çelik sektörü, 19 milyon 356 bin dolar ihracatla makine sektörü ve 30 milyon dolar ihracatla tekstil sektörü gelecek adına umut verdi.


Bölge ihracatının 1 milyar dolara ulaşmasında emeği olan sektör temsilcilerine teşekkür eden ve onları kutlayan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, “Ancak Rusya ve Çin gibi ana pazarlarımızdaki olumsuzluklar, Ukrayna, Suriye ve Irak gibi ülkelerde yaşanan kargaşalar ihracatımızı olumsuz etkiledi. Hedeflediğimiz ihracat rakamları daha yüksekti. Olumsuzluklar nedeniyle hedefimize ulaşamadık. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen 8.5 ayda 1 milyar dolar ihracat yapmak Batı Akdenizli ihracatçıların başarısıdır. İhracatçı ailesini elde edilen bu başarıdan dolayı kutluyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2015, 18:39
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107