banner129

Eksper tefeciye itiyor

Eksper krizine iş dünyasından ve STK’lardan tepkiler giderek büyüyor. Durusoy, banka baskısıyla rakamların düşük gösterildiğini, Değirmenci de, düzenleme gelmediği takdir de gayri yasal yollardan para teminine gidileceğini söyledi.

Eksper tefeciye itiyor

Alanya Postası Gazetesi'nin iş dünyasının eksperler konusunda yaşadığı krizi gündeme getirmesiyle, iş insanlarından ve STK'lardan da tepkiler artmaya başladı. Özellikle son dönemde eksperlerin gayrimenkulleri bedellerinin daha altında göstermesiyle ortaya çıkan krize karşılık Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, "Bankaların baskısıyla bu rakamlar ortaya çıkıyor" dedi. Alanya Otelciler ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci de, yaşanan olumsuzluk devam ettiği sürece esnafın gayri resmi yollardan para temin edeceği yönünde. 
'KREDİ ULAŞIMI ZORLAŞTIRILIYOR'
Durusoy, "Özellikle ülke ekonomilerinin zor süreçler ile mücade ettiği zaman dilimlerinde bankalar maalesef yatırımın ve yatırımcının önünü açıp istihdam ve üretime katkı sağlaması gerekirken kendilerini daha fazla korumaya alarak iş dünyasının krediye ulaşımı zorlaştırmaktadırlar. Bu süreçte eksperler belki de bankaların onlar üzerinde oluşturduğu baskıyla değerleme rakamlarını çok düşük göstererek krediye ulaşımı zorlaştırıyorlar. Bu manada MÜSİAD yatırımı olan Senyap Gayrimenkul yatırım borsası aktifleştikçe tüm yurtta bu sorun kökten çözülecektir. Bu süreçte sizin vesileniz ile bankalara tavsiyemiz kurlar ile oluşan gayrimenkullerdeki değer artışlarının mevcut ipotekler dahil güncellenmesi ve yatırımcının önünün açılmasıdır" dedi.
'SIKINTIYA DÜŞMELERİNE NEDEN OLUYOR'
Değirmenci, "Biz bunu biraz daha küçük ölçekli yaşıyoruz ancak esnafımız adına bildiğiniz üzere ekonomik sıkıntıların olduğu bu pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik anlamda çok büyük sıkıntı yaşadığımız bir dönemden geçiyoruz. bu da ister istemez insanların hayatlarını ve iş hayatlarını sürdürmeleri adına kredilere yönelmelerini sebep oluyor. Bu bizim esnaflarımız için de geçerli otelci arkadaşlarımız için de geçerli. Otelci arkadaşlarımız biraz daha büyük ölçekli krediler kullanabiliyorlar. Ancak küçük esnaflarımız mu pandemi sürecinde aldıkları kredileri tekrar kredilerle kapatmak adına veya mevcut borçlarını ödemek adına kredi kullanmaya çalışıyorlar. Aynı sorunlarla dönem dönem bizler de karşılaşıyoruz. Mustafa arkadaşımız 200 bin lira civarında kullanacak kredi için müracaat ettiği zaman esnaf kredisinden, ekspere tabii ki karşılığında teminat olarak mülk göstermek zorunda kalıyorlar. Vatandaşın söylediği değer yüksekken, eksperin biçmiş olduğu değer daha düşük olabiliyor. Bir dairesine ya da mülküne eksper 400 bin lira diyor bunda da kullanılacak olan kredi limit oranı belli olduğu için eksper değerine göre de kredilerinde derecelendirme kuruluşları da krediyi ona göre değerlendiriyorlar. Neticede vatandaşın istediği talebi yerine getiremiyorlar. Düşük miktarda kredi çıkmasına sebep oluyor. Bu da ekonomik anlamda onun önümüzdeki süreçte daha da sıkıntıya düşmesine neden oluyor. Çünkü; o günkü ertelemiş olduğu borçların tekrar faizli ileriye doğru ötelenmesine sebep oluyor. İnşallah bu süreç daha önce de dile getirdiğimiz şekilde sicil affı ile beraber bu işler tekrar düzeltilerek de esnafın kışın normal yasal olarak Kredi muslukları kapandığı zaman gayriihtiyari piyasada, gayri yasal yollardan para temine gideceklerdir. Bu da bölgemiz için memleketimiz için hayırlı olmayacaktır. O yüzden bu konudaki düzenlemelerin tekrar yapılmasını, eksperlerin de bu konudaki değerlendirmeleri yeniden gözden geçirmelerini en azından çevredeki insanlardan da bilgi alarak o işin, o binanın yaşıyla ve işi ile beraber değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. -Özgür YILMAZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107