banner84

El insaf artık! İnsanlara beyaz et bile fazla

Son üç ayda artan tavuk fiyatları kasapları da isyan ettirdi. Kasaplar, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından neredeyse her hafta tavuk fiyatlarına zam yapıldığını söyledi.

El insaf artık! İnsanlara beyaz et bile fazla

Burcu MUTLU
Kırmızı etin fiyatlarının artmasının ardından, gözler tavuk eti fiyatlarına çevrildi. Özellikle 31 Mart Yerel Seçimlerine kadar zammın olmadığını vurgulayan kasaplar, seçimlerin ardından neredeyse her hafta tavuk fiyatlarına zam yapıldığının altını çizdi. Geçen yıllara bakıldığı zaman kırmızı etin fiyatı 30-35 TL civarlarında seyrederken şimdi tavuğun bu fiyatlara yaklaşmış olması hem tüketiciyi hem de satıcıyı oldukça etkilemiş durumda. Bu gelen zamların ardından kırmızı ete zaten hasret kalan vatandaşların artık tavuk eti de yiyemeyecek duruma geldiği gözlenirken, halk kasaplara girmeye korkar oldu. Özellikle dar gelirli vatandaşların et yemek için tek umudu olan tavuğun bu kadar yükselmiş olması, halkı kara kara düşündürüyor. Alanya Postası Gazetesi olarak sizler için tavuk fiyatlarını, artışı ve nedenlerini kasaplara sorduk.Alanya Postası Gazetesi 
‘3 AYDIR DÜZENLİ BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU’
Kasap Sıddık Öztürk, kırmızı et fiyatlarının çok yükselmediğini, geçen sene bir zammın olduğunu ve bu yıl kırmızı et fiyatlarında çok ciddi bir artış olmadığını söyledi. Öztürk buna karşılık, tavuk fiyatlarında son 3 aydır çok düzenli bir fiyat artışı olduğunu vurguladı. Öztürk, “Tavuk fiyatlarında aşağı yukarı her hafta fiyat artışı var. Yaklaşık 3 aydır yüzde 40, yüzde 50 civarında bir artış söz konusu. 3 ay önce tavuk but 10 TL idi şu anda 15 - 16 TL. Tavuk göğsü 3 ay önce 8 TL iken şu anda 25 - 26 TL civarında. Yaz itibarı ile kanat satışları tabii ki artar, bu yüzden kanat fiyatları biraz daha fazla yükseldi, 24- 25 TL civarında. Bütün tavuk 16 TL oldu. 3 aydır düzenli olarak fiyat artışı söz konusu ve hala daha artış devam ediyor. En son 3 gün önce arttı, tavuk fiyatları neredeyse et fiyatlarına yaklaştı” diye konuştu. Satışları da değerlendiren Öztürk, “Satışları bu zamlar etkiliyor ama yaz itibariyle tabii ki alımlarda bir artış söz konusu. Nüfusla orantılı bu satış, kalabalık olduğu için satışlar artıyor. Neticede kente gelen turistler ve tatilcilerle alımlar artıyor. Ama zamların gelmesi onları da az da olsa etkiledi” dedi. 
‘BU ZAMLARIN SEBEBİNİ KİMSE ÇÖZEMEDİ’
Bir anda gelen bu tavuk fiyatlarındaki artışın nedenini kendilerinin de çözemediğini söyleyen Öztürk, “Bu artışın sebebini kimse çözebilmiş değil ama tabi ihracatla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. İhracat bana göre bir bahanesi olamaz çünkü tavuk kısa sürede üretilen bir şey. 45 günde üretilen bir şey, kolay üretimi ve organize etmek kolay. Ama tabi bilemiyorum üretici firmalar ihracattan dolayı olduğunu söylüyor. Bana göre ihracatın fiyatları etkilemesi ile alakası yok. Bana göre firmalar tavuğu düşük fiyata satmak istemiyorlar” diye konuştu.
‘SIKINTI ZAM YOK DİYEREK BİZİ VATANDAŞLA KARŞI KARŞIYA GETİRENLERDE’
Zam olmadığı dönemlerde üretici firmaların stoklarını sakladığını belirten kasap Vedat Moran, zam yapılmasına izin verilmediği dönemlerde firmaların, siparişleri hep eksik yolladıklarını ve kısıtlamaya gittiklerini vurguladı. Tavuk zamları ile ilgili konuşan kasap Vedat Moran, “Tavuk fiyatlarının artmasının sebebi seçimden önce hükümetin entegre sahiplerine zam müsaade etmemesinden kaynaklanıyor. Hatta seçimden önce fiyatlara zam yapan firma sahiplerine ceza dahi kestiler. Tabii seçime kadar olan dönemde firma sahipleri zam yapamadıkları için firmalara gına geldi. Seçim sonrası hükümet firma sahiplerine zam izin verdi. Zammın serbest olmasından sonra tabii tavuk fiyatlarına zam geldi. Alanya'ya haftada 3 kez tavuk gelir, ilçe olduğu için bayilik yoktur. Antalya'dan ne gelirse onu almak mecburiyetindesin. Her gelen listede bir zam olur. Hükümeti kötülemek için söylemiyorum  ama vatandaşı vatandaşla karşı karşıya geliyor. Bunun sebebi televizyona çıkıp ‘Ekonomimiz çok iyi, çok güzel, piyasada zam yok’ dediklerinde halk da gelir, bunun hesabını bizden sorarlar. Sanki biz keyfi zam yapmışız gibi. Sıkıntı bizden değil, sıkıntı entegre sahiplerinden de değil, adamlara zam yaptı diye trilyonlarca ceza da kestiler, sıkıntı başımızdaki insanlarda” diye konuştu.
‘FİRMALAR DEVLETİN YÜZDE 20 ZAM KOTASINI AZ AZ YAPARAK SÜREKLİ AŞIYOR’
Moran, devletin yüzde 20’lerin üzerinde zamma izin vermemesinden dolayı firmaların zamları az az yaparak toplamda yüzde 50’nin üzerinde zam yaptıklarını vurguladı. Moran, “Adamlar bir seferde zam yapmıyorlar, yüzde 7 yüzde 8 yapıyor, bu ay bazında vurduğun zaman yüzde 50 civarında zam yapmış oluyorlar. 3 ay önce tavuğu 8 TL civarında satıyorduk, şu anda 16 TL’ye satıyorum, yüzde 100 zam oldu” diye konuştu. 
ZAM YOKSA MAL DA YOK
Seçimlerden önce hükümetin zam yapmama talebinin ardından firmaların siparişlerde kısıtlamaya gittiğini vurgulayan Moran, “ 10 koli tavuk siparişi veriyorsam, kısıtlama olarak 2 koli gönderiyorlar. Sadece tavuk değil, çeşitli ürünlerin siparişlerini istiyorduk mesela, 10 geleceğine 2 geliyor. Adam 10 tane kümes alacağına 7’ye düşürüyor, 3’e düşürüyor. Devlet zamma izin vermediği için böyle bir kısıtlamaya gidiyorlardı. Zaten zam yapanlara seçim öncesinde ceza kesiliyordu” diyerek firmaların zam yapılmayan dönemlerde kendilerine böyle bir yöntem bulduklarını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 07:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER