banner84

Emeklilere 6972 TL avans

Milyonlarca emekli vatandaş Ocak ayında ilk zamlı maaşını almıştı. Bunun yanında emekli maaşını bekleyenler için de SGK avans veriyor. Emekli olmayı bekleyenlere verilecek bu avans ücreti de 6972 TL'ye kadar varabiliyor. Eğer talepler hayata geçirilirse verilecek olan avans emekliler için de geçerli olacak.

Emeklilere 6972 TL avans

Türkiye'de milyonlarca emekli zamlı maaşını aldı. Bunun yanında emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından avans veriliyor. Verilen avans ücreti de 6972 TL'ye kadar çıkabiliyor. Emeklilik başvurusunu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar, yazılı başvuru yaparak avans alıyor.
6972 TL'YE KADAR ÇIKAN AVANS
SGK, bu kişilere, net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor. Yani bu yıl başvuru yapan 6 bin 972 liraya varan avans alabiliyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 oranında kesilerek mahsup ediliyor.
FAİZ İŞLETİLMİYOR
Bu uygulamanın tüm emeklilere yaygınlaştırılması da gündemde. Emekliler, bu imkanı dört gözle bekliyor. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107