banner84

Emeklinin işi yine zor

Enflasyon rakamının açıklanmasıyla, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emekli aylıklarına 2019 ocak ayında yapılacak artışlar belli oldu. Maaşlarına yapılacak olan zam oranını Alanya Postası'na değerlendiren emekli vatandaşlar, bu zamların yetersiz olduğunu söyledi.

Emeklinin işi yine zor
Mevlüt UYGUR
Milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. Buna göre; işçi ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak ayında yüzde 10,19 oranında zam alacak. Memur ve emeklileri de yüzde 4'lük zamma ilave yüzde 6,74 enflasyon farkı alacak. Bu artışla 2008 öncesi emekli olanlar için en düşük SSK emekli aylığı bin 747 TL’den bin 904 TL’ye, en düşük BAĞ-KUR aylığı bin 475 TL’den bin 608 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 164 TL’den bin 269 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Alanya Postası Gazetesi olarak emeklilere yapılacak maaş zamlarını sorduğumuz emekli vatandaşlar bu rakamlarla geçinmenin zor olduğunu söylediler.  Emeklilere hak ettiği maaşların verilmesi gerektiğini ifade eden emekliler, yaşam şartlarının zor olduğunu vurgulayarak bir emekli vatandaşın rahat geçinebilmesi için en 2 bin 400 lira maaş alması gerektiğini belirtiler.
'EMEKLİLERİN HAKLARINI ALMASI GEREKİYOR'
Tahir Sertkaya, "Bu maaşların yetmesi için insanların ihtiyaçlarını göz önüne koymamız gerekiyor. Bugün en düşük ev kirası 700 lira, ortalama  100-150 lira da elektrik faturası geliyor, su faturası, temel gıda ihtiyaçlarını göz önüne alırsak bin 904 lira yetmez insanlara. Bugün TÜİK'in hem de Türk-İş'in açıkladığı asgari yoksulluk sınırı bile 6 bin lirayken, emeklilere bin 904 lirayla açlığa sevk etmektir. Emeklilerde aldıkları parayı bu ülkede harcıyorlar, ve bu ülkenin milli hasılatına değer katıyorlar. Emeklilerin hakkını alması gerekiyor. Bu maaşlarla emekliler sosyal bir yaşam yaşayamaz, dışarıda yemek yiyemez, eşine dostuna bir hediye alamaz, zaten aldıkları kendilerine yetmiyor. Sadece çok cuzzi  bir şekilde geçim sağlar" diye konuştu.
'YAŞAM ŞARTLARI ZOR'
Süleyman Turan, "Bana göre bu bin 904 lira yeterli değil. Ama idare edeceğiz, yapacak bir şey yok. Bir markete girdiğimiz zaman poşetin tanesi 25 kuruş, ben ayda 100 poşet kullansam bunun hesabı  yapılması lazım. Yazın gelen zamlar belli, hala duruyor. Ev kirası var, temel gıda ihtiyaçları var, faturalar var, yaşam şartları zor. Bu maaş yeter mi? yetmez ama yapacak bir şey yok. Allah'ın verdiğine şükredeceğiz" dedi.
'RAHAT BİR GEÇİM İÇİN 2 BİN 400 LİRA OLMASI GEREKİR'
Yaşar Söylemez, "Bin 650 maaşım var, bu yeni zamla birlikte 1800 lira civarı olacak. 2 tane üniversite öğrencisi olan çocuğum var, eşim ev hanımı, evin de ihtiyaçları var, bu maaşla geçinmek zor. Ufak bir teknem var, oradan az bir gelirim var, o da olmasa emekli maaşıyla geçinmem imkansız, çünkü 2 tane üniversite öğrencisi olan çocuğum var. Emeklilerin rahatlıkla geçinebilmesi için en az 2 bin 400 lira bir mevla olması gerekiyor" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134