banner84

Emeklinin vay haline

Alanya Posta TV'de emeklilerin sorunlarını anlatan Güldal, emekliye maaşlarının yetmediğine değindi. Güldal, "800 TL maaş alan emekli bile var. Bu insanlar nasıl geçinsinler? Emekli açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor" dedi

Emeklinin vay haline

-Haber Merkezi

Emeklilerin sorunları Alanya Posta TV'de konuşuldu. Her Cuma saat 20.00'da yayınlanan Haberin Manşeti programına konuk olan Tüm Emekli Sen Alanya Temsilcisi Mehmet Güldal, emeklilerin sorunlarına ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulundu. Emekliye verilen maaşın yetersiz olduğuna değinen Güldal, ülkedeki emekli sayısına da değindi.
'800 TL'DEN BAŞLAYAN MAAŞLAR VAR'
Güldal, "Prim sayısı arttıkça emeklilikte ikramiye ve maaş bağlanma katsayısı düşüyor. Bu nasıl bir mantık? Yetkililer gerekli önlemi almadı ve gerekeni yapmadılar. Bizim en büyük gücümüz birliğimiz. Bu ülkede 800 liradan başlayan emeklilik maaşları var. Emekliye nasıl yetsin bu para? 800 lira maaş alan bir yurttaş 2 kişilik ya da 4 kişilik bir aileyi nasıl geçindirsin? Bu ülkede asgari ücret son artışla beraber 2 bin 324 lira oldu. 8 milyon yurttaşımız asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor ya da civarında. Peki bu asgari ücret nereye tekabül ediyor? Açlık sınırının altında. TUİK bunu söylüyor.. 8 milyon emekli açlık sınırının altında yaşıyor" dedi.
'EMEKLİYE REVA MI BU?'
Emekliye yapılan artışların bir faydasının olmadığını söyleyen Güldal, "Emekliye reva görülen maaş artışı 200 TL. Bu vatandaş nasıl geçirecek? Yaşamını nasıl sürdürecek? İnsanca yaşamak istiyoruz. Yani emeklinin istedikleri çok uc bir şey değil. Biz insanca yaşamak istiyoruz yalnızca" dedi.
'15 BİN EMEKLİ VAR'
Alanya'da toplamda 15 bine yakın emekli olduğunu da belirten Güldal, "Alanya'da Mahmutlar bölgemizde 7 bin civarında emekli, Alanya merkez, Avsallar, Konaklı da da toplamda 15 bine yakın emekli olduğunu biliyoruz" dedi.
'EMEKLİ 1 TL'YE ÇAY ARIYOR'
Emeklinin zor şartlar altında geçimini sağladığını ifade eden Güldal, "Ev alan emekli arkadaşlar 1 liraya çay nerede satılır, onun araştırmasını yapıyor. Özellikle Mahmutlar'a gittim, üç dört kere. Emekliler kahvesi yapmaya çalışıyorlar. Bizden ısrarla lokal talebinde bulunuyorlar. Bin 700 lira maaş alan bir emekli ne kadar kira veriyor biliyor musunuz? Alanya'daki ortalama bir fiyat kiralar belli zaten. Bin TL kira veriyor emekli. Elinde avucunda bir şey kalmıyor "dedi.
'EMEKLİ DE ÇALIŞMAK ZORUNDA'
Emeklinin daha ucuza çalıştırıldığını belirten ve bu sebeple iş arayan emeklilileri istihdama engel olmakla suçladıklarını söyleyen Güldal, "Bu gençlerimiz iş aş peşindeyken, emeklide yaşayabilmek için çalışmak zorunda. Ve emekliler bir şekilde tercih ediliyor. Neden daha düşük ücret. Bu sorun hepimizin sorunu çözmemiz gerekiyor" dedi.
EMEKLİNİN BAŞKANDAN TALEBİ VAR
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile bir araya gelerek, emeklilerin taleplerini aktaracaklarını söyleyen Güldal, "Belediye başkanımızdan ağırlıklı olarak emeklilerin bir araya gelebileceği, sosyal aktiviteler yapabileceği, resimde, müzik, sanat, satranç bu tür etkinlikleri yapabilecekleri bir alan isteyeceğiz. Çayı da uygun bir ücretle içebilecekleri, kahvaltısını yapabileceği sosyal donatı alanı isteyeceğiz" dedi. 
'EL BİRLİĞİ İLE ÇÖZECEĞİZ'
Emeklilikte yaşa takılanlarla için de konuşan Güldal, "Emeklilik bu EYT'li arkadaşlarımızın kazanmış olduğu bir haktır. Bu haklarını seçimlerden önce siyasal partiler dediler ki 'biz sizin haklarınızı vereceğiz'. O zaman artık versinler, vermeleri gerektiğini elbirliğiyle söyleyeceğiz. Ne kadar çok olursak siyasal partilerde o kadar çok bizi dikkate alacaklardır" diye konuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107