banner84

Emlak sektöründe yeni dönem

2020 yılı emlak sektöründe de değişlikleri beraberinde getirecek. 1 Ocak'tan itibaren artık tapu işlemleri taraflar farklı birimlerde olsalar dahi alım satım işlemi yapabilecek. 

Emlak sektöründe yeni dönem

Haber Merkezi
2019 yılının son günleri yaşanırken, pek çok sektörde de yeni yılla birlikte değişiklikler olacak. 1 Ocak 2020 itibariyle başta asgari ücret olmak birçok alanda değişiklikler yaşanacak. Emlak sektörü de bu değişikliklerden etkilenen sektörlerin başında yer alıyor. 1 Ocak itibariyle taşınmaz devir işlemleri, taraflar farklı tapu müdürlüklerinde bulunsalar dahi yapılabilecek. Yurt dışından da devir işlemi yapmak mümkün hale gelecek. Ayrıca, gayrimenkul alıp satanları ilgilendiren önemli bir düzenleme de yapılacak. Konutta gerçek değer dönemi artık resmi olarak başlayacak. Rayiç bedel ile tapulara kaydedilen satış bedeli gerçek değerine ulaşacak.
"FARKLI BİRİMLERDE DE OLSALAR SATIŞ YAPILABİLECEK"
Tapu işlemleri ve gerçek değer konusu hakkında Alanya Postası'na açıklama yapan Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Basın Sözcüsü Ali Özsoy, Tapu Müdürlüklerince yetki alanı dışında bulunan taşınmazlara ilişkin düzenlemeyle 01 Ocak 2020’den itibaren tapu işlemlerinde taraflar farklı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış, mal değişim işlemleri yapılabilecek. Ancak, tarafların aynı il sınırları içinde farklı birimlerdeki işlem talepleri ise karşılanmayacak. Mülkiyeti devreden tarafın birden fazla olması halinde taraflarca başvurunun aynı birime yapılması gerekiyor.  Mülkiyeti devralan tarafların tamamının da aynı birimde bulunmaları gerekiyor. Ancak devralan taraflardan birinin veya birkaçının devreden ile aynı birimde bulunması da mümkün olabilecek. Ayrıca mal değişim işleminde taraflar aynı anda devreden ve devralan durumunda olduğundan, her iki tarafın da başvurusu alınabilecek. İlk başvurunun yapıldığı birim devredenin bulunduğu birim olarak kabul edilecek ve Resmi Senette bu birimce hazırlanacaktır. Alıcılar ve satıcılar bakımından bu işin ne gibi fayda olabilir diye düşündüğümüzde, Artık insanlar bulundukları bölgeyi terk etmeden şehir ya da ülke değiştirmeden yönetmeliklerde belirtilen kurallar dahilinde tapu işlemlerini yapabilecekler. Ayrıca gayrimenkul alım satımlarında beyan edilen değer yerine, devletin ve özel şirketlerin belirleyeceği gerçek değer üzerinden tapu harcı ödenmesini öngören düzenleme iptal edilerek torba yasadan çıkarıldı. Eski uygulamalarda olduğu gibi devam edilecek" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107