banner84

Enflasyon zirve yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, nisan ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,34 oranında artış gösterirken, bir önceki yılın nisan ayına göre %9,38 oranında artış gösterdi

Enflasyon zirve yaptı

 Ocak ayı öncesinde artan belirsizlikler, risk primlerindeki ve enflasyon görünümündeki bozulmalar nedeniyle göstergelerde hedeflerin dışına çıkılmıştı. Yılın ilk çeyreğinde enflasyon görünümündeki bu bozulmalarda Türk Lirası’ndaki değer kaybı en önemli etmen olmuştu. Temel gıda maddelerinde görülen bu artış sonrası, hizmet enflasyonunda da oluşan bu bozulmalar sonrası çekirdek enflasyonda da hızlı bir artış görüldü. Erdem Başçı konuşmalarında enflasyonda Mayıs ayında tepe seviyeler görülebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Faizlerde yaşanan sert artış ve hava şartlarının olumsuz olması ile artan üretici maliyetleri önce ÜFE’de görünümü bozarken, ÜFE rakamlarının gecikmeli etkisini de talep enflasyonu üzerinde görmeye başladık.

ATEŞTEN GÖMLEK
 Alt kalemlerde en yüksek artış yüzde 13,10 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşirken, en yakın takipçisi ise yüzde 1,57 ile ev eşyası oldu. Bilindiği üzere, Ocak ayı da dâhil olmak üzere en çok artışı gösteren bu kalem daha öncelerde düşüş gösterdiği için kurtarıcı kalem olmuştu. Ancak enflasyon göstergelerinin alt kalemlerinin genelinde görülen bu artış sonrasında, giyim ve ayakkabı grubunda da bozulmalar görülerek bu grup içerisinde zam şampiyonu ‘Kadın Gömleği’ oldu.
ÇİFT HANELER GÖRÜLDÜ
Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinde bir önceki yılın nisan ayına göre değişim oranları enerji hariç yüzde 10,20 olurken, H grubu yüzde 10,05 oranında artış gösterdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157