banner129

'Esnaf e-faturaya hazır değil'

1 Ocak 2020 itibariyle başlayacak olan e-fatura hakkında konuşan Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Değirmenci, “Esnaf buna henüz hazır değil, ertelenmeli” dedi.

'Esnaf e-faturaya hazır değil'

-Özgür YILMAZ

2019’da yayımlanan kanunla esnafların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-fatura zorunluluğu başlayacak. Tüm esnafların bu kanuna tabi olduğunu söyleyen Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar Ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, bu kanunun uygulanma süresinin ertelenmesini istediklerini belirtti. Değirmenci açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “1 Ocak 2020 tarihi itibari ile 2019'da yayınlanan bir kanun ile beraber vergi mükellefi esnaflarımız basit usuldeki vergi esnaflarımız da dahil olmak üzere e-faturaya geçmek zorundalar. Vergi mükellefi bir esnafımızın diğer vergi mükellefi bir esnafa kesebileceği fatura 5 bin lira ve üzeri limitli faturalarda, yine vergi mükellefi esnafımızın vergi mükellefi olmayan bir normal vatandaşa kesebileceği fatura limiti de 30 bin lira şeklinde olacak. Ancak şu anda bu konuda hem esnafımız hem kamuoyu nasıl hareket edeceğini bilmiyor. Muhasebeci arkadaşlarımız haricinde bilen yok. O yüzden kamuoyu olarak ve esnaf olarak hazır değiliz.

TALEP VAR

Biz burada e-fatura sisteminden küçük esnafların muaf tutulması ile ilgili taleplerimiz var ya da yine limitlerin bu konuda yükseltilmesi hakkında taleplerimiz var. Çünkü burada her esnafın kendi dükkanın da bir bilgisayarı olması lazım. Çünkü basit usulde bu imkanlar yok. Bu bilgisayarda program yüklemek gerekiyor, yüklenen programlar da piyasada duyduğumuz kadarıyla 7-8 bin lira gibi rakamlar. Yine bunun akabinde kesecekleri her faturanın bedeli için tanesini peşin bedel olarak kontör olarak koymaları gerekiyor, 1 lira olarak. Aynı şekilde karşı taraftan kesilecek olan faturalar için de ayrıca 1 lira para ödeyecekler. Bunun gibi birçok yükümlülükler var. Bunun daha çok kamuoyuna işlenmesi, altyapısının hazırlanması, bizim odalar olarak da en azından o bilgisayar programı yükleyen arkadaşlarla yapacağımız çalışmalar esnafımızı lehine daha ucuz, daha az maliyetle nasıl bu durumu kurtarabiliriz gibi noktaları düşünerek, tekrar tarihin ertelenmesini, küçük esnafın bundan muaf tutulmasını ve limitlerini artırılmasını talep ediyoruz. İnşallah 1 Ocak'tan önce bu gerçekleşir. Çünkü altyapı olarak hiç hazır değiliz. Birçok esnafımız e-faturanın büyük şirketler ve işletmeciler haricinde bilen yok ve anlatmakta zorluk çekiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 22:11
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107