banner84

Esnaf televizyon açmaya korkuyor

Alanya'da televizyondan ve radyodan müzik yayını yapan lokanta ve kafe gibi işletmeler, müzik birlikleri tarafından haksız yere yazdıkları cezalar nedeniyle televizyon açmaktan korkar oldu

Esnaf televizyon açmaya korkuyor
Mevlüt UYGUR
Telif haklarını koruyan firmalar avukat temsilcileriyle birlikte,  televizyondan ve radyodan müzik yayınları yapan otel, lokanta ve kafe gibi umuma açık işletmelere, 'yapımcı şirket ve eser sahibi sanatçıların mali hakları' ihlali gerekçesiyle ceza yazıyor. Konuya ilişkin Alanya Postası'na bir açıklama yapan Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokatancılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Geçtiğimiz yıllarda İstanbul'da, müşterilerine televizyondan müzik dinleten bir bara, yapımcı şirket tarafından 'yapımcı şirket ve eser sahibi sanatçıların mali hakları'nı ihlal ettiği gerekçesiyle şikayette bulundu.  Başlatılan soruşturmaya savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi ancak yapımcı şirketin itirazlarıyla konu yargıya taşındı.  Yargıtayın kararında ise, 'Lokanta, bar ve market gibi yerlerde müzik eserlerinin radyodan veya televizyondan  yayınlanması halinde, yapımcı, sanatçı ve eser sahiplerinin bu yayını engelleme açısından haklarının bulunmadığı vurgulandı. Ancak firmalar işletmelere televizyondan ve radyodan müzik yayını yaptığı gerekçesiyle ceza kesmeye devam ediyor. Yine son olarak ise İstanbul'da Pendik'te lokanta ve kafe işletmecilerine bu gerekçeyle ceza yazıldı" dedi.
'YARGITAYIN KARARINA UYULMUYOR'
Firmaların Yargıtay'ın kararına uymadığını ve esnafı mağdur etmeye devam ettiklerini belirten Değirmenci, "Alanya'da telif haklarını koruyan firmalar avukat temsilcileriyle beraber  restorancı, lokantacı, kafe gibi işaretlemelerimizi ziyaret ederek, bu  işletmelerde yapılan müziklerle ilgili tutanak tutup kendileriyle anlaşma sağlayacak bir yöntem uyguluyorlar. Tabi burada esnaflarımız mağdur oluyor. Bizim buradaki asıl hedefimiz  esnaflarımızın mağduriyetinin giderilmesi. Çünkü bizim esnaflarımız televizyon yada radyodan yayın yapıyor. Televizyon ve radyodan yayın yapılması, İstanbul'da alınan bir kararla bir suç oluşturmadığı ve telif hakkı doğurmadığı ortaya kondu. Ancak yine buraya gelen avukat arkadaşlarımız bu telif hakları yasasını ya da yargıtayın kararına uymuyorlar. O  yüzden biz yargıtayın kararına uyulmasını bekliyoruz ve istiyoruz.  Televizyondan ve radyodan müzik yayını yapan lokanta ve kafe işletmelerimiz firmalardan dolayı televizyondan ve radyodan müzik açmaya korkar oldular. Telif haklarını koruyan firmaların yargıtayın kararına uymalarını bekliyoruz ve bu konuda esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz.  İlgili firmalarda inşallah bu konuyla ilgili yargıtay kararına uyarlar" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 00:04
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107