banner129

Esnaf yine kan ağlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle Alanya esnafı sıkıntı yaşarken, turizmin başlaması da esnafın yüzünü güldürmedi.

Esnaf yine kan ağlıyor

Haziran ayından itibaren normalleşme planı kapsamında açılan dükkanlarda esnaf beklediğini bulamazken, umudunu yabancı turistlere çevirmişti. Turizmin açılmasıyla birlikte gelen yabancı turistleri görmediklerini söyleyen esnaf, “Yine umudumuz suya düştü bizi artık umutlandırmayın” dedi. 
'DÜKKANI BIRAKIP GİDENLER VAR'
Alanya Posta Medya’ya konuşan esnaf Hasan Özdemir, “Kesinlikle 2020 sezonunun komple silinmesi lazım. Çünkü tamam kazandık, çalıştık Akdeniz bölgesi olarak. Diğer illerde her yer çalışıyor. Sadece pandemi bize vurdu turizmci olduğumuz için” diye konuştu. Özdemir, “Esnafın kimisi yaylaya kimisi başka şehirlere veya adam dükkanı bırakıp gitti. Bizim isteğimiz sadece esnafa acil bir şekilde sigortası olsun kirada olsun elektrikte olsun devletin el atması. Çünkü biz onlara el attık. Onlar için kapı kapı dolaşıp oy topladık. Müşteri yok müşteri olsa zaten desteğe ihtiyacımız yoktu. Vergimizi veriyor sigortamız ödüyor her şeyimizi ödüyorduk. Böyle bir hastalık problemi olduğu için sorunumuz sadece bu. Kapatanlar oldu. Kimse para kazandığı yeri satmaz. Ama bu pandemi dünya genelinde olduğu için bir problem oldu" dedi.
'MASRAF İKİ KATINA ÇIKTI'
Esnaf Adem Tunç ise, "Az da olsa turist geldi diyorsunuz da, biz hala turist görmüyoruz. Bakın cadde bomboş. Dükkanı açtık ama sadece adres belli olsun, elektrik sayacını okumaya gelenler dükkanı kapalı görüpte ceza yazmasınlar diye açıyoruz değilse para kazandığımız için falan değil. Benim masrafım iki katına çıktı, dükkan kapalıyken bu kadar para harcamıyorduk. Şimdi dükkan açık, gelen giden eş, dost. Misafir perveriz, illaki çay, kahve ısmarlıyoruz, cepten çıkıyor bütün para, kazanmadan masraf ediyoruz. Gelen turist yetmiyor, yetecek gibi de değil zaten, çünkü Alanya’da ki otellerin %60’ı, %70’i kapalı. Ki Alanya merkezde zaten turistik işletme çok az. Genelde çevre beldelerde, örneğin Türkler Mahallesinde biraz turist olduğu söyleniyor, ufak tefek alışveriş yapılıyor. Avsallar, Okurcalar gibi büyük otellerin bulunduğu yerlerde ki iş yeri açan arkadaşlarımız ufak tefek günlük harçlıklarını alıyorlar ama ne dükkan kiralarını ödeyecek ciro var ne de masraflarını yada ödemelerini yapacak ciro var. Biz daha önce burada ALTSO’da bir toplantı yaptık ama inanın beklenen bir sonuç çıkmadı. Önümüzde ki günler daha karanlık, gerçekçi olalım, kimseyi kandırmayalım lütfen. 'KANDIRMAYIN ARTIK BİZİ'
Herkes sosyal medyada yazıyor, Alanya ve Antalya’ya turist akını var diye, kandırmayın bizi. Bu insanlara umut verip durmayın artık. Kandırmayın bu esnafı. Bu esnafın gerçekten umutları var. İhtiyaçları var. Geleceğe dair herkesin planları var, herkesin çocuğu var. Buradan yetkililere ve özellikle değerli basın mensuplarından rica ediyorum. Lütfen olmayan şeylerle bu insanlara umut verip, kandırmayın artık bizi, yeter. Bugün Ağustos ayının 26’sı ve hala kandırılıyoruz, hala umut vaat ediliyor bizlere, sezon uzayacak, Kasım’ı bulacak, Aralık’ı bulacak. Yok artık, kandırmayın artık biz, biz inanmıyoruz. En azından benim gibi insanlar inanmıyor. Artık bizi kandırmayın” açıklamasında bulundu. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107