banner84

Esnafa 40 milyonluk destek

Esnaf kredi kefalet kooperatiflerinin yaşadığı finansman sıkıntısından dolayı düşük faizli kredi alamayan esnafa müjdeli haber geldi. Alanya esnafına kooperatifler aracılığıyla 40 milyon TL düşük faizli kredi desteği sağlanacak

Esnafa 40 milyonluk destek
Mevlüt UYGUR

Esnaf kredi kefalet kooperatifleri 4 aydır yaşadığı finansman sıkıntısından dolayı esnafa kredi veremiyordu. Hükümet tarafından esnaf kefalet kooperatiflerine sağlanan finansman desteği ile Alanya'daki 4 kooperatife toplamda 40 milyon TL verildi. Esnafın 4 aydır kooperatiflerden düşük faizli kredi alamamasından dolayı sıkıntılar yaşadığını belirten oda başkanları ve kooperatif başkanları, sağlanan bu finansman desteği ile esnafın rahat bir nefes alacağını söyledi.

'ESNAF RAHAT BİR NEFES ALACAK'

Sağlanan destekle esnafın rahat bir nefes alacağını belirten Alanya ve Çevresi Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, "Merkez Birliğimiz olan (TESKOMB) Genel Başkanımız Sayın Kadir Akgül’ün çalışmaları neticesinde ve 6. Bölge Birlik Başkanımız Ahmet Tural’ın öncülüğünde Bölge Birliğimize bağlı kooperatiflerimize toplam  247 milyon 350 bin TL gönderilerek finansman ihtiyaçlarını karşılanmıştır. Sağlanan bu destekle esnafımız rahat bir nefes alacak. Hükümetimizin böyle bir zamanda Esnaf ve Sanatkarına sahip çıktığı ve yanında olduğu için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Genel Başkanımız Sayın A. Kadir Akgül’e Bölge Birliği Başkanımız Ahmet Tural ve emeği geçen herkese, Alanya ve Çevresi Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi olarak, şahsım ve esnafım adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

'KOOPERATİFLERİMİZİN ÖNÜ AÇILDI'

Finansman sıkıntısından dolayı 4 aydır esnafa kredi veremediklerini belirten, Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı, Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp, "Bilindiği üzere yaklaşık 4 aydır kooperatiflerimize finansman gelmiyordu, bu konuda büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Esnaflarımıza krediler veremiyorduk. Esnafımız bu konuda büyük sıkıntı yaşıyordu. Ancak hükümetimiz esnafın sıkıntısına son verdi. Ocak ayında Alanya'daki kooperatiflerimize istedikleri kadar finansman desteği sağlanmıştır. Şuanda kooperatiflerimizin önü açıldı, Alanya'mızda bulunan 4 kooperatife yaklaşık 40 milyon TL civarında bir para verildi. Bu paralar esnaflarımıza dağıtılacak. Dağıtılan bu paralarla esnaflarımız rahat bir nefes alacak. Bize bu finansman desteğinin sağlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

'ESNAF ADINA SEVİNDİRİCİ BİR HABER'

Esnaf kooperatiflerine finansman desteğinin sağlanmasının sevindirici bir haber olduğunu kaydeden Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise, " Esnaflarımız 2018 sezonunda her ne kadar güzel bir sezon geçirse de 2016 ve 2017 yıllarında yaşanan krizin etkisinden hala kurtulamadı. Esnaflarımız kredilerle geçiniyor. Ancak son 4 aydır esnaf kredi kefalet kooperatiflerine finansman desteği sağlanamadığı için esnafımız düşük faizli kredi alamıyordu. Bankaların da en düşük faiz oranları yüzde 25-30 olunca esnafımız sıkıntıya düşmüştü. Biz oda başkanları olarak her zaman esnafın yanında olduk, esnafımızın sıkıntısını basın yoluyla duyurduk, birlik başkanımıza ilettik. Oradan TESK Başkanlığı'na, Çalışma Bakanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı'mıza kadar konu iletildi. Onlarda esnafımızın bu zor gününde yanında durdular, kooperatiflere finansman desteği sağlandı, kooperatifler de esnafımıza düşük faizli krediler verecek ve esnafımız rahatlayacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107