banner84

Esnafın 2019 hüsranı

Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nda dış hatlardan gelen yolcu sayısında rekorlara imza atılsa da, esnaf beklediğini bulamadı. 2019'dan umudunu yitiren ve rekorlarla bahsedilen turist sayısındaki artışa serzenişte bulunan esnaf, "Nerede bu gelen turistler" dedi

Esnafın 2019 hüsranı

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı Haziran ayını rekorla kapattı. Gelen turist sayısı ile dünyanın en çok turist ağırlayan üçüncü kenti olan Antalya'da Mayıs ve Haziran aylarında üç ayrı rekor yaşandı.  Gazipaşa-Alanya havalimanları aracılığıyla kente gelen toplam turist sayısı ilk defa mayıs ayı içinde 3 milyon rakamını aştı. 27 Mayıs itibarıyla toplam turist sayısı 3 milyon 53 bin 965 kişi oldu. Bu rakamın 2 milyon 992 bin 561'i Antalya Havalimanı'na, 61 bin 404'ü ise Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na iniş yaptı. 
ESNAFIN REKOR HABERLERİNE TAHAMMÜLÜ KALMADI
Yaşanan bu rekorlar ise Çarşı esnafına yaramadı. 2019 yılı içerisine beklenti ile giren esnafın rekor haberlerine tahammülü kalmamış durumda. Antalya'ya gelen 3 milyon turistin nereye gittiğini merak eden esnaflar, geçen seneye göre çarşının durumunun daha kötü olduğunu söyledi. 
'BUNCA TURİST NEREYE GİTTİ?'
Adem Tunç, "Sonuçta burada yerleşik yabancılar var, yurtdışında yaşayan Türkler var, kendimiz gidip geliyoruz. Bu 40 binin içinde bunların da olduğunu düşünüyorum. Kimisi bilmez, kimisi de duyar bilmezden gelir ama Mısır, Sudan, Yemen gibi ülkelere Rusya'dan direkt uçuş yok. Antalya’dan dünyanın her yerine uçak kalkıyor ve bu benim öngörüm resmi olarak araştırması lazım ama turist buradan nereye gitti. Antalya’nın 19 ilçesine bölsen ilçe başına 5-6 bin turist yapar ama şu an itibariyle öğlen saatlerinde bile bakarsan esnaf boş. Sahilde deseniz de, sahile gittim boş. Eskiden Dim çayında yer bulamazdık, Dim çayı bile bomboştu. Herkes esnafı suçlayacak iş olmadığı konusunda ama  12 milyon turist geliyor ve bu 12 milyonu bir esnafın kazıklama ihtimali yok. Turist tatil paketini satın aldığı andan itibaren bu turistler rehberler tarafından satılıyor. Buna devlet izin veriyor esnaf değil. Sokakta da bir sürü hanutçu var.Sakalımız uzun olduğu zaman bile bize kimlik beyefendi deniyor ama hanutçuluk yapanlara bir şey söylenmiyor. 35 metrelik yolda turistin ne işi var? Allah aşkına ben burada 15 saat esnaflık yapayım ayakta durayım ama bir rehber anlaştığı yerlere turistleri götürsün ve onları kazıklasın" dedi.
'TURİST KOLAYA KAÇIYOR'
Süleyman Türköz, "Turist kaldığı otel civarında geziyor. Uzaklaşmak istemiyor. Turist artık bütün her şeyini internetten, sosyal medyalardan yapabiliyor, alışveriş de buna dahil. Orjinal mallarda çok fazla indirim var, bizim mallara çok fazla talep yok artık. Buraya gelen turist artık eğlence turisti oldu, yeme içme turisti oldu. Çarşıya gelen yok.
'ABARTIYORLAR'
Cihan Demirarslan, "Her gün gazetelerde televizyonlarda abartıyorlar, ‘turist sayısında rekor var’, ‘Geçen seneye oranla yüzde 25 artış var’ gibi. Fakat biz işyerlerine baktığımız zaman yansıyan hiçbir şey yok. Kendi cephemizden de baktığımız zaman yansıyan hiçbir şey yok. Elbette Rus turistte artış var, Polonyalı turistte çok artış var fakat bizim sektöre yansıyan çok bir şey yok. Geçen sene mesela bu orandan düşük olduğu halde şimdiki seneden kat kat iyiydik. Bunu ben Avrupalı turistlerin az gelmesine bağlıyorum. Tabii deri sektörü olsun eğlence sektörü olsun bunlar daha fazla faydalanıyorlardır ama tekstil sektörü, bunlardan en az ekmek yiyenlerdendir. Bence fazla turistin gelmesi önemli değil, kaliteli turistin gelmesi önemli. Esnafların arasında şöyle bir diyalog dönüyor; yüz Rus geleceğine on Alman gelsin. Bize çok fazla turistin gelmesi değil alışveriş yapan turistin gelmesi önemli" dedi. 
'TURİST GÖREMİYORUZ'
Hakan Bahçeci, "Bu sene daha iyi olacak dediler, ancak geçen seneye oranla düşüş yaşanıyor. Gazetelerde ve televizyonlarda sürekli ‘Antalya'da rekorlar kırılıyor’ deniyor ancak biz normalde baktığımızda burada bu turistleri göremiyoruz. Acaba var da otelden mi çıkmıyorlar? Bizim geçen seneye oranla işlerimiz düşük. Bu sene daha iyi olacak dediler ancak işlerimiz geçen seneye oranla daha düşük" diye konuştu. 
'TURİST DIŞARI ÇIKMIYOR'
Burak Can Yıldırım, "Esnaf her zaman kan ağlar biliyorsunuz zaten, bu gelen 40 bin turist geldi ama gelenlerin birçoğu bu pazara düşmüyor. Buraya gelen turistin çoğu Rus ve Polonyalı, tabi ki Avrupalı turist gelse bizim için çok daha iyi olur. Genellikle gelen Rus turistler bize çok fazla etki etmiyor. Otel fiyatları da büyük oranda düştü. O yüzden gelen turist de çok fazla dışarı çıkmıyor. Bildiğiniz gibi paralı turist olmadıkları için 300 dolara otel olunca geliyorlar, otelden çıkmıyorlar. Bu şekilde alışveriş de yapmayınca bize de çok fazla etkisi olmuyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107