banner84

'Esnafın işi kolaylaşacak'

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı tebliğe göre, TL ile sözleşmelerde taraflar anlaşamazsa 2 Ocaktaki dolar kuru baz alınarak 3.76 TL'den sözleşme yenilenecek

'Esnafın işi kolaylaşacak'
Mevlüt UYGUR
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı tebliğe göre, TL ile sözleşme için taraflar anlaşamazsa 2 Ocak 2018'deki Dolar kuru olan 3,76 seviyesinde sözleşme yenilenecek. Konuyu Alanya Postası'na değerlendiren Alanya'daki oda başkanları bu kararla esnafın işini kolaylaşacağını söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

'ESNAFIN İŞİ KOLAYLAŞACAK'

Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Ben bakanlığımızın bu kararına katılıyorum. Doğrusu da bu olmalıydı. Biz Türkiye'de yaşıyorsak milli değerlerimize sahip çıkmalıyız. Artık Türk lirasıyla yaşayalım, dolarla euroyla ne işimiz var bizim? Hatta tamamen boykot edelim, dışarıdan dolar ve euroyla gelen ürünleri. Türkiye'de yetişmiş ürün varsa, onlarla alışveriş yapalım. Kendi ülkemizde her türlü ürün yetişiyor, onları kullanalım. Biz Türk'üz, devletimize sahip çıkmalıyız. Dövizle olan kira sözleşmeleri eğer daha TL'ye çevrilmesiyle esnaflarımız dükkan sahibi oturup anlaşsınlar. Eğer anlaşamazlarsa bakanlıkça belirlenen 2 Ocak'taki kur fiyatı olan 3.76 liradan sözleşme yenilenecek. Bu kararla kira sözleşmelerinde zorluk çekecek olan esnaflarımızın işi kolaylaşacak. Bu kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

'DEVLETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ'

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, " Esnaf kötü bir 2 yıl geçirmişti. Bu sene turizmde iyi bir sezon geçirdik. Alanya'mıza çok sayıda turist geldi. Ama esnaf bu sene de döviz kurlarının aşırı yükselmesinden dolayı, esnaf çok büyük sıkıntılar yaşadı. Döviz kurlarındaki artışla esnafın kazandığı para kiraya gidiyordu. Bizde esnaf temsilcilere olarak her seferinde esnafın yaşadığı bu sıkıntıyı dile getirdik. En sonunda devletimiz bizlerin sesini duydu kira sözleşmelerinin 30 gün içinde TL'ye çevrilmesi gerektiğini söyledi. Kiracı olan esnaflarımız dükkan sahipleriyle uzlaşmaya gitsinler. Eğer uzlaşamazlarsa da devletimiz 2 Ocak tarihindeki döviz kurunu ele alarak sözleşmeleri yenileyecek. Devletimiz anlaşamayan taraflar için kira sözleşmelerini 3. 76 TL olarak belirledi. Biz devletimize teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız yerli esnafına ve Türk lirasına sahip çıksın. Kendi ülkemizde üretilen yerli mallarımızı alalım. Dışarıdan dövizle satılan malları almayalım. Türk lirasına sahip çıkalım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107