banner84

Esnafın umudu 1 Eylül

Alanya Balık Hali'nde tezgahlarda çeşit çeşit balıklar alıcı bekliyor. Esnaf ise geçen yıl satışlarının daha iyi olduğunu söyledi.

Esnafın umudu 1 Eylül

-Özgür YILMAZ
-Asiye ELİAÇIK

Kurban Bayramı ve vatandaşın alım gücünün düşmesi, et, tavuk ve balık sektörlerini de etkiledi. Alanya Balık Hali'nde ise esnaflar satış yapmamaktan ve balık halinin bakımsızlığından dert yandı. 1 Eylül ile birlikte balık halinde canlılık yaşanacağını umut eden esnaflar, turistlerin bile artık hale uğramadığını söyledi.
'YÜZDE 50 İŞLER DÜŞTÜ'
Riya Dinçer, "Durum çok kötü. Yüzde 50 işler düştü. Geçen yıl işlerimiz daha iyiydi. Geçen seneyi mumla arıyoruz. Eylül 1'i de dört gözle bekliyoruz. Neden düşüş yaşadığını bizde çözemedik. Geçen yıl Arap müşterimiz vardı, şimdi onlarda yok. Geçen yıl tatile gelenlerden yüzde 80'i yok şuan. Yerli halkta yaylada. Bu yüzden bize fayda olmuyor. Fiyatlarımız da çok uygun, ama malesef müşteri pazara girmiyor. Buna belediyenin çözüm bulması lazım. Buraya halk pazarı diyoruz ama gerçekten çok pahalı. Müşteri buraya girdiği zaman aradığını bulamıyor. Ciddi bir bakımsızlık söz konusu burada. Buradan belediyeye çağrımız var. Bu sene çok umutluyuz ama bakımsızlığa çare bulunması gerekiyor" dedi.
'MADDİ DURUM ETKİLİ'
Esnaflar fiyatların geçen yıla göre 5-10 lira arttığını belirterek, vatandaşın balık aldığını ancak her şeyde maddi durumun etkili olduğunu söyledi. Fevziye Sunar, "Çok fazla satışımız olmuyor. Kurban Bayramı'ndan dolayı olduğunu düşünüyoruz. Geçen yıl bu seneye göre daha güzeldi. Ekonomik açıdan insanların durumu ortada. Geçen yıl ile bu sene arasında balık fiyatlarında ciddi bir artış yok. İnsanların parası varsa balık alıyor. Yapacak birşey yok" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107