banner84

Esnaflar haksız rekabete çözüm istiyorlar

Alanya'da her türlü tedbiri alarak fiyat istikrarının sağlanması ve haksız kazancın önüne geçilmesi amacıyla, çifte fiyat uygulayan firmaları rekabet kurumuna şikayet ettiklerini aktaran Yenialp, ''Fiyat istikrarının sağlanmasında TESK olarak üzerimize düşen görevi harfiyen yerine getirmeye çalışıyoruz'' açıklamasında bulundu.

Esnaflar haksız rekabete çözüm istiyorlar

- Özlem KAYGUSUZ

Covid-19 pandemisi dolayısı ile zor şartlar altında faaliyetlerini yürütmeye çalışan esnafların, ürünleri zincir mağazaların satış fiyatından daha yüksek fiyatla alması ve arada yaklaşık 3,25 TL'yi bulan haksız farkla zorlanması üzerine Bakallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Rekabet Kurumu'na başvurduklarını aktardı. Yenialp, olması gereken fiyatta satılma talebi kabul edilmezse o ürünü satmaktan vazgeçip, yerine ikame ürünler satma yoluna gideceklerinini anlatan maili de ürünün merkezine yolladıklarını söyledi.
ESNAFA BÜYÜK HAKSIZLIK
Artan fiyatların ve enflasyonun sorumlusu olarak esnafın gösterilemeyeceğini ve oluşturulmaya çalışan yanlış algıyla esnafa haksızlık yapıldığını belirten Alanya Bakallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp yaptığı açıklamada,“Fiyatların ve dolayısıyla enflasyonun yükselmesinin suçlusu esnafımız değil. Konfederasyon olarak fiyatları artıran enflasyonu körükleyen firmaları yakın izlemeye aldık. Çünkü perakende sektöründe kartelleşme fiyat istikrarını bozuyor” ifadelerini kullandı. 
'HAKSIZ ZAM BAKKALARI ZORLUYOR'
Alanya'da haksız zam yapan firmalarn oluşturduğu rekabetten dolayı bakkalların ciddi sıkıntı yaşadıklarını aktaran Yenialp, çifte fiyat uygulayan bir kurumun tespitinin ardından gerekli işlemleri yaptıklarını açıkladı.Yenial, ''Rekabet Kurumu'na yapılan şikayetin ardından ayrıca ürünün merkezine de şikayeti e-mail olarak ilettiklerini kaydetti.
'ZAMAN KAYBEDİLMEDEN ÖNLEM ALINMALI'
Yakın izlemeye aldıkları haksız ve gereksiz olarak aynı ürünlere farklı fiyat uygulayan firmalarla ilgili olarak Rekabet Kurumu Başkanlığına ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunulduğunu aktaran Yenialp, ''Piyasa dengelerini sağlamak, esnafın ve halkın mağduriyetinin önlenmesi kaçınılmaz oldu. Vatandaşın cebini zorlarken esnafımızın da yanlış algı ile üzerine yıkılan bu fahiş fiyatlara karşı gereken önlemler zaman kaybedilmeden alınmalıdır” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 00:10
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107