banner84

Et fiyatlarındaki artış tartışma yarattı

Uzun süredir sebze meyvede yaşanan fırsatçılık tartışmaları Ramazan ayı öncesi ette de yaşanıyor. Kırmızı ve beyaz et fiyatlarından artış yaşanırken, fiyatların milli üretim sayesinde düşeceği belirtildi.

Et fiyatlarındaki artış tartışma yarattı

Özgür YILMAZ
 Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı’nın geçen hafta et fiyatlarının yüzde 20 arttığını söylemesiyle birlikte özellikle, patates, soğan ve patlıcan fiyatlarından aylardır yaşanan tartışma şimdi ise et fiyatlarında yaşanan artışla yeni bir boyut kazandı.
'TÜRKİYE'DE ÜRETİM OLURSA FİYATLAR DÜŞER'
Yem ve hayvan ithalatının devam etmesinin et fiyatlarını düşürmeyeceği belirtilirken, fiyatların düşmesi için yapılması gerekenin sadece yerli ve milli hayvancılık ve yem üretiminin hayata geçmesiyle mümkün olacağı görüşü hakim. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu üyesi de olan kasap  Selman Arıkan,  sektörün çıkmaza girme sebebinin ithalata ağırlık verilmesi olduğunu söyledi. Fiyatların artışına yönelik yaptığı açıklamada Arıkan ''2007 yılından beri biz bu konu hakkında bir çalışma yaptık. Günümüz manşetlerine de sunduk.Türkiye'de üretim yani yem ve saman dışarıdan da gelmeye devam ederse bu etlerin fiyatları artar. Her sene olduğu gibi ramazan öncesinde bir artış olur. Bu da  aracı firmaların fırsatçılığıdır. Türkiye'de ne zaman üretim olursa o zaman da bu et fiyatlarında indirim olacağını düşünüyorum'' dedi 
RAMAZANDA FİYATLAR ARTACAK
Şu an et fiyatlarının kimsenin alamayacağı kadar pahalı olduğunu belirten Arıkan '' Bir kıymanın kilosu şu an 50 liradan başlıyor. 95 hatta 120 liraya kadar et fiyatları değişiyor'' dedi Ramazan içerisinde tekrar fiyatların artacağını belirten Arıkan '' Her hafta bir zam geliyor. Biz artık etiketleri değiştirmiyoruz. Çünkü bu etiketleri değiştirip sürekli müşterinin gözüne sokmak istemiyoruz'' dedi  
KASAPLARDA GÜNCEL FİYATLAR 
Alanya’da kasaplarda ortalama fiyatlar ise şu şekilde. Kilogram bazında kıyma 48 lira, Pirzola, 90 lira, Kuzu Kaburga 58 lira, Bonfile 90, Biftek 75 lir, kuz kemiksiz et 76 lira, kuzu ciğer 70 lira, dana antrikot 75 lira, kuzu şiş 82 liradan satılmakta. Tavuk fiyatları ise köy tavuğu 40 lira, kanat 23 lira, kelebek 18 lira, baget 18 lira, göğüs 25 lira, kemiksiz sarma 25 lira ve bütün tavuk 15 liradan satılırken bıldırcının adet fiyatı ise 10 liradan satışa sunulmakta.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107