banner84

Faiz düştü, fiyatlar uçtu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut alımında düşük faizli kredi desteğini açıklamasının hemen ardından fırsatçılar yine harekete geçerek fiyatları ikiye katladı. Alanyalı sektör temsilcileri ise her kredi faizi düşürüldüğünde fırsatçıların türediğinin altını çizdi.

Faiz düştü, fiyatlar uçtu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan', konut finansmanı için 3 ayrı paket hazırlandığını duyurdu. Buna göre, ilk defa ve tek konut sahibi olacaklara 10 yıla kadar vadeli ve yüzde 0,99 faizli kredi sağlanacak.  Kararı gören fırsatçılarsa kararın hemen ardından konut fiyatlarını arttırmaya başladı. Bu sebeple yetkililer vatandaşları konut almaları konusunda uyarıyor.  Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri fırsatçılığın ne yazık ki artık geleneksel hale geldiğini ifade etti.
'FIRSATÇILIK ETİK BİR HAREKET DEĞİL'
Alanya ölçeğinde henüz böyle bir problem ile karşılaşılmadığını ifade eden Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, “ Bu kredilerin tabii ki satışlara faydası olacaktır. Ama bizim için daha önemli olan maliyetleri geri getirmek. Alınan kararların daha detaylarını bekliyoruz. Ama fırsatçılık haberleri asılsız. Fırsatçılarda varsa eğer alıcılar o uçuk meblağlardan almaz başka projelerden alır. Bu kredinin çıkmasıyla fiyatları arttırmak zaten konut peynir ekmek gibi satılan bir şey değil ki. Fırsatçılık yapıpta fiyatların yükseltilmesini açıkçası çok etik bulmuyorum. İnşallah bu alınan kredi destekleri  daha fazla kitleye kullandırılır. Bizde daha çok konut edinimine aracı olmuş oluruz.” sözlerine yer verdi.
'BU YASA İLE BİRLİKTE ARTIŞ YAŞANABİLİR'
Alanya’da gayrimenkul danışmanı olarak görev yapan Ali Büyükdemirel, “Zaten Rus Ukrayna Savaşı ‘ndan dolayı gerek bölgemiz gerek ülkemiz çok büyük göç aldı. Bu da emlak fiyatlarını hem de kira fiyatlarının çok ciddi yükselmesine sebep oldu. İnşaat maliyetleri de döviz artışına bağlı olarak artınca şu an zaten çok yüksek olan gayrimenkul fiyatları bu yasa ile birlikte biraz daha artış gösterecektir. Bunu önümüzdeki günlerde daha net görebiliriz” diye konuştu.
“FIRSATÇILIK GELENEKSEL HALE GELDİ'    
Alanya’nın bilinen sektör temsilcilerinden Ali Özsoy ise , “Artık bu fırsatçılık durumu geleneksel hale geldi. Daha öncede kaç kere yaşandı böyle durumlar. Her kredi faizi düşürüldüğünde konut fiyatları daha çok yükseltildi. Alanya’da da bu durumlarla karşı karşıya mutlaka geleceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169