banner129

Faizler düştü ilgi arttı

Pandemi nedeniyle oluşan ekonomik buhran tüm sektörlerle birlikte konut satışını da olumsuz etkilemişti. Ekonomik tedbirler kapsamında konut kredilerinden indirime gidilmesi sektörde hareketliliğe neden oldu. Düşük faiz oranları vatandaşı krediye hücum ettirdi.

Faizler düştü ilgi arttı

Zaman zaman hızlanan ancak son dönemde özellikle pandeminin etkisi ile durma aşamasına gelen konut sektörü, hükümet tarafından alınan ekonomik tedbirler çerçevesinden kamu bankalarının kredi faizlerini düşürmesi ile yeniden hareketlendi.
SON 1 YILIN KREDİ BU SENE 1 AYDA ÇEKİLDİ
Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Basın Sözcüsü Ali Özsoy, sektörde düşük faizli konut kredisi nedeniyle hareket olduğunu belirtti. Özsoy, geçen yılın tamamında ki kredi alma talebi kadar son 1 ayda konut kredisi kullanmak isteyenin olduğuna dikkat çekti. Kredi ile ev almak isteyenlere de tavsiyede bulunan Özsoy, "Ne kadar kredi çıkacağını öğrenmek için önce bankaya gidin" dedi.
'WEB TAPU KULLANIN'
Kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarının sıfır konutlarda yüzde 0.64’e ve ikinci konutlarda ise yüzde 0.74’e düşürmesi ile birlikte tapu müdürlüklerinde konut satış işlemlerinde büyük artış yaşandı. Tapu müdürlüklerinde günlük işlemler ortalama 70 bine ulaştı. Pandemi ile  birlikte tapu dairelerinde yoğunluk oluşmaması için uzun süredir var olan web tapuda bu süreçte ilgi odağı oldu. Özsoy, iş yükünün büyük oranda azaltan bir sistem diyerek web tapunun kullanılması gerektiğinide ifade etti. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, tapu müdürlüklerinde haziran ayında gerçekleşen 357 bin satış işleminin 113 bini web tapu uygulaması üzerinden yapıldı. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107