banner84

Fidan fiyatları zamlandı

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, artan fide fiyatlarına tepki gösterdi. Göktepe, üreticinin maliyetleri karşılamakta zorlandığını belirtti.

Fidan fiyatları zamlandı

-Özgür YILMAZ

Üreticinin yeni sezona hazırlık yaptığını söyleyen Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, tohum ve fide fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 40 artış olduğunu aktardı.

“ÜRETİCİ ZOR DURUMDA”

Göktepe, "Geçmiş dönemdeki sezonumuz bitti. Şimdi yeni döneme hazırlık yaparken üreticilerimize ve ilgili bakanlıklardaki büyüklerimize tohum ve fide fiyatlarında yaşanan çok ciddi bir artışı ifade etmek istiyorum. Benim üreticim hakikaten çok zor duruma geldi. Üretim yaparken bir fidenin maliyeti, bir tohumu çimlendirerek fide haline getirilmesi, bunun meyve vermesi yaklaşık 4 aylık bir periyodu kapsıyor. Bu periyot kapsamında geçen seneye göre fide fiyatlarında yaklaşık yüzde 40 artış var. Üreticilerimiz bu noktada maliyetleri gerçekten karşılayamaz duruma geldi. Sadece fide maliyetleri ile kalmıyor. Bir dönüme yaklaşık 2 bin 500 tane domates, salatalık, biber, patlıcan gibi fide dikimi yapılabiliyor. Fide maliyetleri de bir tanesi yaklaşık 1 lira 25 kuruştan düşünülünce, 2 bin 500 TL maliyet oluyor. Ayrıca sadece bir fide içinde yaklaşık 1 buçuk TL ilaç ve gübre maliyeti oluyor. Ürün yetiştikten sonra buna bir de işçilik maliyeti ekleniyor. Bugün bir erkek yevmiyesi 120 lira, bir kadın için 80 lira. Üreticiler ürünü hale götürdüklerinde yaklaşık yüzde 8 bir komisyon da kesiliyor. Bütün maliyetlerini topladığımızda, 1 fide için 4 aylık serüvende 6 lira 25 kuruş bir gider var” dedi.

“YERLİ TOHUM KULLANIN”

Üreticileri yerli tohum kullanmaya davet eden Göktepe, yetkililere de yerli tohum üreticisini desteklenmesin için çağrıda bulundu. Göktepe, “Bu giderlerin hangisinden kısabiliriz, hangisini biraz daha minimalize edebiliriz, diye düşündüğümüzde üreticilerimizin yerli tohum kullanımına davet ediyoruz. Devlet büyüklerimize de yerli tohum üreten firmaları desteklenmesi konusunda çağrıda bulunuyoruz. Bunların desteklenmesi için gerekli Ar-ge çalışmalarının yapılması, kendi tohumunu üretip bunu da üreticilerimize ulaştırma noktasında bir çalışma yapılmasını bekliyoruz, istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“1 TL’NİN ALTINDA SATILMAMALI”

Üreticinin kar elde etmesi için ürünün 1 TL'nin altında satılmaması gerektiğine dikkat çeken Göktepe, ürünlerin şu anki satış fiyatını da açıkladı. Göktepe,    “Üretmiş olduğumuz bir fidenin gelirine bakacak olursak iyi bakıldığı takdirde 6 kilogram bir ürün alınabilir. Sezonun başından sonuna kadarki süreçte 1 TL’nin altına ürünün düşmemesi gerekiyor. Ancak bugünkü rakamlara göre domatesin 1 kilogramı 60 kuruştan satılıyor. Üreticilerin para kazanması noktasına geldiğimizde parayı kazanabilmesi için ise 2 liranın altına ürünün gitmemesi gerekiyor. Kış aylarında gerçekten mevsim şartlarından dolayı ürünün hiç olmamasından dolayı fiyatların 7-8 lira olduğu dönemlerde ulusal basın da buna veryansın ediyordu. Tüketici fiyatları isyan ediyordu. Şimdi bu noktada da ulusal basının destek vermesini istiyoruz. Üreticilerin 40 derece sıcağın altında üretim yapmaya çalışmalarını duyurmak istiyoruz. Üreticilerimiz de her konuyu danışmak için odamıza gelebilirler, sorunlarını bizimle paylaşabilirler” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107