banner84

Fiyatlar en çok Alanya'da düştü

Hürriyet Emlak Haziran 2017 Emlak Endeksi verilerine göre Türkiye'nin en büyük ilk 5 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yıl içinde sürekli artış gösterdi

Fiyatlar en çok Alanya'da düştü
Hürriyet Emlak Haziran 2017 Emlak Endeksi verilerine göre Türkiye'nin en büyük ilk 5 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yıl içinde sürekli artış gösterdi. İstanbul'da satılık konut metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 lirayı bulurken, yıllık değişimde yüzde 13 artış İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'nın ortalama değerlerinden oluşan Türkiye ortalamasını ikiye katladı. Hürriyet Emlak Haziran 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye'nin en büyük ilk 5 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yıl içinde sürekli artış gösterdi. Gayrimenkule yapılan yatırım, bu illerde daha çok oldu. Büyük illerdeki yeni konut projeleri, kentsel projeler, düşük tutulan konut kredisi faizleri ve nüfus artışı, fiyatların yükselmesine neden olarak gösterildi. Gün geçtikçe dijitalleşen emlak ofisleri, Hürriyet Emlak'taki satılık gayrimenkul ilanları sayesinde 2-3 kat daha fazla satış gerçekleştirdi.
AKSU'DA FİYATLAR ARTTI, ALANYA'DA AZALDI
Satılık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 4 oranında arttığı Antalya'da, metrekare ortalama fiyat 1.969 liraya ulaştı. Türkiye ortalamasının altında artış gösteren ilde amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. Kiralık konutlarda yıllık artışın yüzde 5 olduğu Antalya'da metrekare fiyatı 9 lira oldu. Son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilçeler arasında yüzde 22.8 ile Aksu ilk sırada yer aldı. Alanya yüzde -1.1 ile fiyatların en çok azaldığı ilçe olurken, en kısa amortisman süresine sahip ilçeler Kepez (16 yıl), Muratpaşa (18 yıl) ve Konyaaltı (20 yıl) oldu. Yıllık bazda en yüksek değişim oranına sahip ilçelerde ilk sıraya Kemer (yüzde 11) yerleşirken, Konyaaltı (yüzde 10) ikinci, Alanya (yüzde 9) üçüncü sırada yer aldı. 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134