banner84

'Fiyatları düşürmeyin' uyarısı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) aylık yemekli toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu, ‘Koronavirüs, Rusya-Türkiye ilişkileri, hiçbir şeye inanmayın’ derken, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, koronavirüs nedeniyle dünya turizminin etkileneceğinin aşikar olduğunu ifade etti

'Fiyatları düşürmeyin' uyarısı

AKTOB’un Şubat ayı toplantısında katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2019 yılında tüm zamanların en iyi turist rakamlarına ulaşıldığını söyledi. 2016 krizinin turist sayısı artmadan gelirin arttırılamayacağını gösterdiğini ifade eden Karaloğlu, "Gelir önemli ama turist sayılarını da bu noktada tutmak ve artırmak durumundayız" dedi.
''KORONAVİRÜS, RUSYA GERİLİMİ, İNANMAYIN BUNLARA'
Konuşmasında otelcilere fiyatları düşürmeyin uyarısında bulunan Münir Karaloğlu, geçtiğimiz yıl otelcilere 'Ne olur kendinizi biraz pahalıya satın, nazlanın, fiyatlarınızı herhangi bir panikle düşürmeyin' şeklinde uyarılarda bulunduğunu söyledi. Bu uyarıyı dikkate alanların iyi para kazandığını, en küçük dedikoduda ise fiyatını aşağıya çekenlerin ciddi gelir kaybına uğradığını kaydeden Karaloğlu, ‘’Şimdi yine aynı dedikodular başladı. Korona virüsü, Rusya-Türkiye ilişkileri, hiçbir şeye inanmayın. Türkiye iyi yolda, işlerimiz daha iyi olacak. Lütfen fiyatlarımızı dedikodulara inanarak aşağı çekmeyin. Gelecek sezon yine, 'Sayın valim panikle fiyatları düşürdük gelirden olduk' lafını duymak istemiyorum" ifadelerini kullandı.
'GERÇEKÇİ BİR HEDEF'
2019'da turizmdeki en önemli olayın, 1841'de kurulan ve dünya turizminin en önemli gerçeklerinden biri olan Thomas Cook'un iflası olduğunu aktaran AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, bu yıl dünya turizminde yüzde 3-4'lük büyüme beklendiğini söyledi. Türkiye'nin yeniden dünya 6'ncılığına yükseldiğini anlatan Yağcı, Türkiye'nin 2023 vizyonu olan 75 milyon turist, 65 milyar dolar hedefinin, herkesin sahip çıkması gereken çok gerçekçi bir hedef olduğunu dile getirdi.
'SEKTÖRÜN BU GERÇEĞİ GÖRMESİ GEREKİR'
Toplantıda konuşan AKTO Başkanı Dr Erkan Yağcı ise, Çin’deki koronavirüs salgınının turizm turizm hareketini etkileyeceğini ve sektörün bu gerçeği görmesi gerektiğini ifade etti. Koronavirüsün dünya turizm sektöründe 20-70 milyar dolarlık bir kayba neden olacağının öngörüldüğünü ifade eden Erkan Yağcı, ‘’En çok etkileyeceği bölge de Çin ve yakın çevresi. Biz bu noktada şanslıyız, çünkü Türkiye'de bu noktada çok fazla zarar görmeyeceğiz. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 400 binlerde, bu yıl 500 bin bekleniyordu. Bizi etkilemeyecek ama dünya turizmini etkileyecek düzeyde" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107