banner129

Gökçeoğlu’ndan kredi değerlendirmesi

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Türkiye'de kredi not görünümü olumlu yönde değişen 5 belediye arasında bulunması ALSMO Başkanı Kerim Gökçeoğlu tarafından değerlendirildi. 

Gökçeoğlu’ndan kredi değerlendirmesi

-Asiye ELİAÇIK

Fitch; İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Manisa Büyükşehir Belediyesi ine yönelik yaptığı mali değerlendirme raporuna göre kredi not görünümünü değiştirerek belediyelerin orta vadede güçlü kalacaklarını ve zayıf risk profili değerlendirmelerinin, güçlü sürdürülebilir borç değerlendirmeleri ile dengeleneceğini açıkladı.  Alanya Sebest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ALSMO) Başkanı Kerim Gökçeoğlu, Fitch’in değerlendirmesine göre, İstanbul’un bağımsız kredi profili “BBB-“, İzmir’in “BBB”, Bursa’nın “BB”, Antalya’nın “BB” ve Manisa’nın da “BB+” olmasının bu belediyeler için iyiye gidiş olarak yorumladı. Gökçeoğlu açıklanacak olan 2 yeni rapora da dikkat çekmeyi ihmal etmedi.
“EKSİDEN SABİT SEVİYEYE ÇIKARDILAR”
Dünyada hem şirketleri hem de ülkeleri ya da şehirleri kredi açılışından değerlendiren kuruluşlar olduğunu söyleyen Gökçeoğlu, “Bunu en kapsamlı yapanlar ve güvenilir olarak adlı edilenler Fitch, S&P ve Moody's gibi 3 tane Amerikan menşeli firma. Bunlar ülkelere, şirketlere kredi verilebilir mi, verilemez mi anlamında notlar veriyor. Bu notların açıklamasını da şöyle yapabiliriz. En yüksek not farklı firmalar için farklı olsa da yani bu Fitch de veya Moody’s de farklı konumlandırılır ama -A- verilmesi tamamen en yüksek derecede kredi verilebilen ve yatırım yapılabilen anlamına gelmektedir. -A-‘dan -D-‘ye kadar olan notlar veriliyor. Ülkü bazında bakarsak S&P firması B-‘den -BB- yani yatırım yapılamazdan, sabit bir duruma çekmiş oldu belediyelerin ekonomik durumlarını inceleyerek. Aslında negatiften sabit seviyeyi alınmış oldu. Bunun üstü de yatırım yapılabilir düzeye gelmemizdir. Tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde diğer firmalar açıkladıklarında da yatırım yapılabilir seviyeye gelebileceğini düşünüyorum. Çünkü şu anda negatiften sabit seviyeye çıkarılmış oldu kredi notumuz. Tabii 3 tane çok önemli kredi derecelendirme firması var dedik. Bunların yüzde 85'i dünyadaki bütün firmalar içerisindeki asıl bizim için önemli ve kayda değer olan S&P ve Moody's’dir. Onların açıklamaları dünya açısından daha çok kaydeder açıklamalar. Ancak onlar henüz bir güncelleme yapmadılar” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107