banner84

Göktepe’den muşmula açıklaması

Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya'daki muşmula ve narenciye üretimini kıyaslayan bir değerlendirmede bulundu. Oda Başkanı, Alanya Posta TV'ye yaptığı açıklamada, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı muşmula üretiminin yaklaşık 4 bin ton olduğunu söyledi.

Göktepe’den muşmula açıklaması

- Asiye ELİAÇIK
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, muşmula üretiminin Alanya'da şu an bin 200 dekarlık bir alanda yapıldığını belirtti. Üretim bölgelerinin imara açılmasıyla bahçelerin betona yenik düştüğünü söyleyen Göktepe "Bölgemizdeki arazi ve iklim koşulları uygun biz üretimin artarak devam etmesini istiyoruz" dedi. Göktepe, "Muşmula üretimi bölgemizde plantasyon olarak yetişmektedir. Üretime baktığımızda da Alanya genelinde yenidünya üretimi yapan üreticilerimiz bin 200 dekar üzerinde üretim yapmaktalar. Daha önce yenidünya üretimi yapılan bahçelerde imara açılınca betonlaşma oldu, yeni binalar yapıldı. Ancak yenidünyanın yetiştiği bölge plantasyonu olarak gerek arazi, iklim koşulları gerekse bölgemizdeki kıyı şeridindeki mikro klimadan dolayı üretimin devam etmesini istiyoruz. Özellikle turfanda üretiminde yaklaşık 28 dekar kadar örtüaltına alınmış yenidünya üretimi var. Bu yüzden turfanda çıkan ürünler gerekli bakım işlemleri yapıldıktan sonra ekonomik bir değer kazandırıyor. Gerekli budama işlemleri yapılıp, hayvan gübrelerinin verildiği, yıllık yazlık ve kışlık yağların düzenli bir şekilde yapıldığı bir bahçede ortalama 1 dekar alandan 3 ton ürün alınıyor. Alanya genelinde de kayıtlı olan üreticiler bazında bakıldığında 4 bin ton bir ürün elde ediliyor” ifadelerini kullandı.
'9 BİN 200 DEKAR ALANDA NARENCİYE ÜRETİLİYOR'
Yenidünya ile narenciye üretiminin Alanya'daki ürün kıyaslamasını yapan Göktepe, "Narenciye içerisinde mandalina üretimi çok fazla yok. Ancak genel olarak 9 bin 200 dekar alanda narenciye üretimi var. Üreticilerimiz yıllık bakım yapıyor ama fiyat noktasında kaliteli bir ürün çıkaramayınca üretimden uzaklaşılıyor" dedi. Göktepe, “Narenciyede özellikle portakal, mandalina, çok daha revaçta. Onların üretimi noktasında yenidünya ile kıyaslandığı zaman mandalina çok fazla yok. Ancak toplama baktığımızda 9 bin 200 dekar alanda narenciye üretimi var. Bu da Alanya'da portakal, limon, mandalina şeklinde ayrılmış durumda. Üretim noktasında tabii ki aynı bakım işlemleri yapılması gerekiyor. Yenidünyada olduğu gibi yıllık bakım işlemini üreticilerimiz yapıyor ancak fiyat noktasında çok kaliteli bir ürün çıkaramadıkları için narenciye fiyatları her zaman daha altta kalıyor. Üreticinin birçoğu maliyetleri kurtaramadığı, işçilik maliyetlerini çıkaramadığı için üretimden uzaklaşıyor. Yeni muz seralarına ya da İnşaat açılarak devam ediyor alanlar. Üretimlerin bu şekilde kalmasını istemiyoruz, daha yukarılara çıkması taraftarıyız. Üreticilerimiz her türlü teknik bilgi için odamıza başvurabilirler, bana veya teknik personel personelimize danışabilirler” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107