banner84

'Haksız rekabet son bulacak'

ALESO Başkanı Nuri Demir, Alanya'da esnafın en büyük sorununun ruhsatsız iş yeri olduğunu belirtirken, Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Akın, sezon boyunca sıkı denetim yapacaklarını ve haksız rekabete son vereceklerini kaydetti.

'Haksız rekabet son bulacak'

Mevlüt UYGUR
Yeni turizm sezonu başlarken, Alanya Postası Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, esnafın sorunlarına değindi. Alanya Belediyesi Zabıta müdürü ve oda başkanlarıyla birlikte bir toplantı yapacaklarını dile getiren Demir, toplantıda esnafın sorunlarını konuşacaklarını söyledi. Esnafın en çok dert yandığı konulardan birisi olan hanutçuluk ve çığırtanlığa değinen Demir, "Alanya'mıza dünyanın her yerinden turist ağırlıyoruz.  Belediyemizin çözüm masası var, ama bunu dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler bilmiyor. Herhangi bir sorunla karşılaştıkları zaman şikayet edecekleri yeri bilmiyorlar.  Bunun için de belediyemiz, caddelere ve sokaklara, İngilizce, Almanca, Rusça ve Türkçe olarak, 'şikayetlerinizi bu numaraya iletebilirsiniz' yazısıyla çözüm masasının numarasını ekleyebilir. Ayrıca yine esnalarımız da dükkanlarının görünür yerlerine, şikayet numaralarını yazarlarsa, güzel bir uygulama yapılmış olur. Böylelikle şehrimize gelen turistlerimiz kendilerini güvende hisseder, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşırlarsa da şikayetlerini iletirler, belediyemiz de çözüm arayışına girer. Turistleri Alanya'dan memnun olarak göndeririz. Memnun gönderdiğimiz zaman da seneye turist artacaktır. Bunun için herkesin duyarlı olması lazım. Bizler de oda başkanları olarak bu durumları belediye başkanımıza ve zabıta müdürümüze ileteceğiz. Onlar da gerekli çalışmaları yapacaktır. Esnaflarımız da turistleri rahatsız etmesinler, onları en iyi şekilde ağırlasınlar. Çünkü onlar sayesinde evlerine ekmek götürebiliyorlar" dedi. 
'ESNAFLARIN HAKKINA TECAVÜZ EDİLİYOR'
Yine esnaflar arasındaki haksız rekabete değinen Demir, “Esnafların en büyük sorunlarından birisi de  kayıt dışı iş yerleri. Her meslekten, Türkiye'nin her yerinden, Alanya'da çalışan esnaflarımız var. Ama bizim yerli esnafımız maalesef kaçak çalışamıyor. Yerli esnafımız vergi dairesi, oda ve belediyeden ruhsatlarını alıyor. Ama dışarıdan gelen esnafların bir kısmı kaçabildiği kadar kaçıyor. Hem devletimize vergi vermiyor hem, odaya aidat ödemiyor hem de belediyeden ruhsat almadığı için kurumlar zarar ediyor. Diğer esnafların da hakkına tecavüz ediyorlar. Vergi vermeden haksız rekabet yapıyorlar. Dükkan kirası haricinde bir masraf olmadığı için ucuz çalışmalar yapıyorlar. Bu da haksız rekabet oluyor. Diğer tarafta vergisini veren ruhsatı olan esnaflarımıza haksızlık yapılıyor. Bunu da önümüzdeki günlerde belediyemiz çalışmalara başlayacak. Ruhsatsız hiç bir esnaf kalmayacak. Adem başkanımızla da bu konuyu görüştük. Zabıtalar sıradan bütün esnafları ziyaret edecek. Herkes ruhsatını alacak, vergisini ödeyecek. Alanya yaşanabilir esnafların yeri olacak" diye konuştu.  
'HAKSIZ RAKABET BİTECEK'
Alanya Postası Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Akın ise, zabıta ekibi olarak sezona hazır olduklarını kaydetti. Oda başkanları ve kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmalar yapacaklarını ve Alanya'daki haksız rekabete son vereceklerini ifade eden Akın, "Zabıta olarak denetimlerimizi sıkı yapacağız. Esnaflarımızın arasındaki haksız rekabete izin vermeyeceğiz. Sezon başında bazıları ruhsatsız iş yeri açıyor. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Oda başkanlarımızla birlikte toplantılar yapacağız. Esnaflarımızın sorunlarını konuşacağız. Alanya'yı sokak sokak gezerek bütün esnaflarımızı ziyaret edeceğiz, evrakı eksik olan, ruhsatı olmayan esnaf kalmayacak, esnaflar arasında haksız rekabete izin verilmeyecek. Bunun yanında, kolluk kuvvetlerimizle birlikte el birliği yaparak, Alanya'da hanutçuluk ve çığırtkanlığı bitireceğiz. Uyarılarımızı dikkatte almayan, turistleri rahatsız eden esnafların işyerlerini  geçen yılki gibi ifşa edeceğiz. Alanya'da en çok rahatsızlık duyulan konulardan birisi olan 'My Friend' konusunu sonlandıracağız. Şehrimizi ziyarete gelen misafirlerimiz Alanya sokaklarında gönüllerince gezebilecekler" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107