banner84

Hava ısındı üretim arttı

Örtü altı üretimin merkezi Antalya'da havaların ısınması ile birlikte sebze fiyatları yarı yarıya düştü. Alanya halinde de yoğun başlarken fiyatlarda ki düşüşün pazarlara belirgin bir şekilde yansıması bekleniyor.

Hava ısındı üretim arttı

Havaların ısınması ile birlikte sebze fiyatları düşüşe geçti. Kış aylarında 25-30 TL kadar çıkan kabak, domates, biber fiyatları düşerken salatalık ise adata dibe vurdu. Antalya halinde salatalık 1,5 TL, kabak 3 TL, domates 8 TL, patlıcan 5 TL'den alıcı buldu. Alanya'da ise salatalık 50 kuruş, Domates 10 lira, patlıcan 5 liraya kadar düştü. Fiyatların bugünden itibaren pazar ve marketlere düşüş yönünde yansıması bekleniyor.
FİYATLARDA BELİRGİN DÜŞÜŞ
Türkiye'nin en önemli örtü altı üretim üssü Antalya'da uzun süredir devam eden soğuk ve yağışlı hava yerini aralıklarla yağış görünse de güneşli günlere bırakması üretimin artmasına fiyatlarından düşmesine neden oldu. Seralardaki özellikle domates, salatalık, patlıcan, kabak, biber çeşitlerinin üretiminde artış başladı. Hale giren ürün önceki haftalara göre 3-4 kat artarken, fiyatlar ise bariz şekilde düştü. Kış aylarında 25-30 TL'den satılan domates, biber, kabak, patlıcan fiyatları sert düşüş yaşarken salatalık ise adeta dibe çakıldı. Antalya halinde ürünler türüne göre domates 6 -17 TL, biber 2-10,  patlıcan 3-10 TL, kabak 3 TL, salatalık 1,5 TL'den alıcı buldu.
İŞTE FİYATLAR
Bölgenin en eski ve köklü hallerinden olan Alanya Toptancı Halinde pazarlığa tabi olan salatalık 50 kuruş ile 1 lira arasından alıcı buluyor. Türü ve kalitesine göre Domates 10 ile 12 lira arasında, patlıcan 4,5- 5 lira, kabak 2 lira, portakal 3-5 lira, soğan 3-5 lira, patates 5-10 lira ve 3 yıldır 2 lira seviyesinde devam eden limon ise4-6 lira seviyesine yükseldi. Yeşil muz ise 10 liradan alıcı buluyor. Alanya Toptancı Hali komisyoncularından Hilmi Sevilgen, üretimin artmaya başlaması ile fiyatlarında düştüğünü, örtü altındaki artan üretimin bir süre sonra yaylalardan gelen ürünlerle destekleneceğini belirtti. Sevilgen salatalık üreticisinin ise şuan zarar ettiğinin ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169