banner84

Hem oyun oynayıp hem de 400 bin TL kazanabilirsiniz

Dünyada 1 milyar dolarlık bir ekonomisi olan ve Türkiye’de de 4 milyon oyuncusu bulunan E-spor’da sporcu olmanız ve yılda 400 bin lira kazanmanız mümkün.

Hem oyun oynayıp hem de 400 bin TL kazanabilirsiniz

Dünyada özellikle çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan, oyuncu ve taraftar sayısı herhangi bir spor dalıyla yarışacak kadar fazla olan yeni bir spor dalı var artık; e-spor (elektronik spor).

Formalı, sponsorlu, profesyonel lisanslı oyuncuların dijital medyada bir araya geldiği, içinde strateji barındıran sanal bir takım oyunu. Yani sanal ortamda 1’e 1 veya 5’er kişilik iki tarafın birbirinin merkezini ele geçirmek için strateji bazlı oynadığı oyun.

OLİMPİYATLARI YAPILACAK

Dijital oyun pazarı dünyada 100 milyar dolarlık bir sektör. Etkisi Hollywood’tan daha fazla. Bu toplam dijital oyun ekonomisi içinde e-sporun payı ise dünyada 1 milyar dolara yaklaştı. 3 yıl içinde ise 5 milyar doları bulması bekleniyor. Bu kadar hızlı büyüyen e-sporun Türkiye dahil pek çok ülkede federasyonu bile var. 2022 Asya Olimpiyatları’nda e-spor madalya branşı da olacak.

YILDA 400 BİN LİRA

Türkiye, federasyonunun olmasıyla, 4 milyon e-spor oyuncu ve takipçi sayısıyla e-spor alanında öncü ülkelerden biri. Türkiye’de iyi bir e-spor oyuncusu yılda 100 bin lira ile 400 bin lira arasında kazanç elde edebiliyor. Dünyada ise yılda 2 milyon dolar kazanan e-spor oyuncuları var. Maaş, oyuncunun yetenek, başarı ve performansına göre yıllık veya sezonluk yapılan anlaşmayla belirleniyor.

SPOR OLARAK GÖRÜN

Özellikle e-sporcu olmak isteyen gençlerin ailelerine, e-spora futbol, basketbol ve voleybol gibi bir spor dalı olarak bakmaları tavsiyesinde bulunan Türkiye e-spor Federasyonu Kurucu Başkanı Alper Afşin Özdemir, “Son 3-4 yıldır çok büyüyen bir sektör ve kısa sürede çok daha büyüyecek. Burada gözetilmesi gereken konu aslında çocuğun ilgisi, alakası, yeteneği, kariyer planı ve bu sektörde nasıl pozisyon alabileceği. Ailelerin bunu değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

BİLET FİYATI 60 BİN LİRA

Türkiye’de ve dünyada e-spor müsabakaları twitch, Youtube ve anlaşmalı kanallardan takip edilebiliyor. Türkiye’de her yıl düzenlenen yılın en iyi League of Legends takımının belli olduğu Türkiye Büyük Finali biletleri, Biletix üzerinden satılıyor. Bilet fiyatı, kategoriye göre 20 TL ile 60 TL arasında değişiyor.

15 BİN TAKIM VAR

Türkiye’de amatör ve profesyonel e-spor takımı sayısı 15 binin üzerinde. Türkiye’nin en bilinen e-spor takımlarından bazıları; Galakticos, Bahçeşehir Supermassive, Bursaspor, Beşiktaş, 1907 Fenerbahçe, Galatasaray ve Space Soldiers.

NASIL OLUNUR?

Kişi, sanal ortamdaki oyunları bir kulüp çatısı altında oynamaya başlarsa o zaman e-sporcu oluyor. Yani Lol, FIFA, Counter Strike gibi oyunları Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe formasıyla profesyonel olarak oynadığınızda, artık sizde e-spor oyuncusu olarak adlandırılıyorsunuz. E-sporcu lisansı, diğer spor branşlarında olduğu gibi Türkiye e-spor Federasyonu’nun çıkardığı talimat ile il spor müdürlüklerine başvurularak alınabiliyor.

TÜRKİYE'DE E-SPOR PAZARI

E-spor oyuncu ve takipçi sayısı 4 milyon. Dijital oyunlardan Türkiye’de elde edilen toplam gelir 878.8 milyon dolar. Dijital oyunlar piyasasında Türkiye, dünyada 18’inci sırada. Türkiye’de amatör e-spor takımı 15 binin üzerinde. Takım bünyesinde oynayan oyuncu sayısı 60 bini aşmış durumda. Türk oyuncu kitlesinin yüzde 56’sı erkek, yüzde 44’ü kadınlardan oluşuyor.

DÜNYADA E-SPOR EKONOMİSİ

2018 yılında e-spor taraftarının sayısı 165 milyon kişi. E-spor oyuncu ve takipçilerinin sayısı ise 215 milyon kişi. 2018’de e-spor ekonomisi yüzde 38 artışla 906 milyon dolara ulaştı. 2018’de oyun yayıncı ücretleri 116 milyon dolara ulaştı. E-spor gelirlerinin yüzde 56’sını, 509 milyon dolarla Çin ve Kuzey Amerika oluşturdu.

LİSANS 1 YIL GEÇERLİ

E-spor lisanslarının tescil süreleri 1 yıl geçerli. Lisans için gerekli evraklar ise T.C. Kimlik numarası beyanı, sağlık raporu (diğer spor dallarından farklı olarak, dijital oyunlar için rapor istendiğinin belirtilmesi ve bilgisayar başında oyun oynanmasını etkileyecek bir sağlık sorununun olmadığının belgelenmesi gerekiyor), Doldurulmuş tescil fişi ve 2 adet vesikalık fotoğraf. Oyuncuların sigorta ödemeleri, takımları tarafından yapılıyor. (posta)

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107