banner84

Hızlı tren ÇED’refili

Hızlı tren projesinin ÇED raporu çıktı, ancak içinde Alanya yok. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün internet ortamında yayınlanan ÇED raporuna göre Antalya- Konya arasında yapılması planlanan hızlı tren için öngörülen güzergah Manavgat’a kadar gelecek

Hızlı tren ÇED’refili

-Haber Merkezi
Anadolu'ya bağlayacak iki hızlı tren hattı projesi bulunuyor. Bunlardan biri Eskişehir'e bağlantılı Afyonkarahisar-Isparta ve Burdur üzerinden, diğeri de Ankara - Kayseri'ye bağlantılı, Konya üzerinden Antalya’ya gelecek hızlı tren projesi. Uzun yıllardır çalışması yapılan projelerin ÇED raporu açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün planladığı, Konya üzerinden Antalya'ya bağlanacak hızlı trenle ilgili 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı' verildi. Ulaştırma Bakanlığı’nın internet sayfasında yayınlanan projede hızlı trenin geçeceği güzergahın Antalya etabı ise Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerini kapsadı. ÇED raporunda güzergaha Alanya’nın dahil edilmemiş olması dikkat çekti. 
PROJE RAFA MI KALKTI?
Hızlı tren projesi ile ilgili geçtiğimiz yıl açıklamalar Alanya-Konya hızlı tren projesi olarak açıklanmıştı. Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 Ağustos tarihli bir açıklamasında ‘Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hızlı tren müjdesi vererek, “Hızlı tren Konya üstünden Manavgat’tan geçerek Antalya’ya ulaşacak ve bir ayağı da buradan geri istikametle Alanya’ya kadar gidecek” demişti. Açıklamaların üzerinden geçen süreçte hızlı tren projesi akıllarda kaldı ancak, ÇED raporunda güzergaha girmeyince ‘Rafa mı kalktı’ sorusu da gündeme geldi. 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107