banner165

Hububatta hasat zamanı

Narenciye, tropikal, sert ve yumuşak çekirdekli meyve ile örtü altı üretimde söz sahibi olan Antalya genelinde iç kesimlerde buğday hasadı da başladı. Baharın sert geçmesi bir yanda yağmurun düşük olması sebebiyle bazı bölgelerde rekolte düşüklüğü gözlemlenirken sap ile saman ayrılmaya başlandı.

Hububatta hasat zamanı

(Özgür YILMAZ)- İlkbahar aylarındaki yağış yeterince olmaması sebebiyle oluşan kısmi kuraklık buğdayda rekolte düşüklüğüne neden olsada hasat dönemi başladı. Gazipaşa’dan kaşa kadar bazı bölgelerde sahil kesiminde bazı bölgelerde ise iç kesimlerde sonbaharda atılan buğday tanelerinin başağa dönüşmesi sonrası kimi yerde orakla kimi yerde biçerdöver yardımı ile hasata geçildi. 
MAHSUL KAYBI YAŞANIYOR
Meyvecilik ve örtü altı tarımda olduğu kadar hububat üretiminde özellikle kırsal bölgelerde kendi kendine yetecek seviyede olduğu Alanya ve çevresinde buğdaylar hasat edilip patosa verilmeye başladı. İl genelinde en yoğun buğday üretimin olduğu Döşemelatı ilçesinde ise bu yılda alanında da söz sahibi olan Antalya’da çiftçilerin buğday hasadı başladı. Üretimde ise yağış düşüklüğü sebebiyle ortalama yüzde 25 dolayında mahsul kaybı yaşanmakta. 
ÜRETİCİ KARARSIZ
Gazipaşa, Alanya ve Gündoğmuş’ta büyük bölümü buğdayını kendi tüketmek samanını ise hayvanlarına vermek üzere ekilen hububatın harman zamanı sürüyor. Üretici desteklemelerin yeterli olmadığını özellikle mazot ve gübre gibi temel girdi maliyetlerindeki artışları sebebiyle önümüzdeki yıl tarlasına tohum atıp atmamakta ise tedirginlik yaşıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169