banner84

İlaç sıkıntısı devam ediyor

Dövizdeki yükselişten dolayı ilaç sıkıntısı yaşanmaya devam ederken, Antalya Eczacılar Odası Alanya Temsilcisi Yılmaz, hayati önem taşıyan ilaçların bulunduğu rafların boş olduğunu söyledi.

İlaç sıkıntısı devam ediyor
Mevlüt UYGUR
 Dövizdeki kurun etkisiyle piyasada yüzlerce ilacın bulunmadığı belirtiliyor.  Hastalar için hayati önem taşıyan fiyatı yüksek bazı ilaçların kimi piyasada bulunamıyor kimisi de kısıtlı olarak veriliyor. Özellikle yüksek tansiyon, Diyabet, İbs ve Crohn hastalığı, göz ve kanser hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunmaması milyonlarca hastayı mağdur ediyor. 2017 yılının döviz kurunun ortalaması olarak 2018 yılında  ilaçta sabit kur oranı 2.69 olarak belirlenmişti, ancak bugünkü kur oranı ile arasındaki farktan dolayı ilaca erişim problemi yaşanıyor. Şubat ayında toplanacak ilaç fiyatlandırma komisyonu ilaçlara 2018'in döviz kurunu baz alarak zam yapacak olsa da, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı zammın düşük oranda yapılacağı tahmin ediliyor. İlaçlara yüzde 20 oranında zam yapılması beklense de bu zam oranı ilaç firmalarını tatmin etmeyecek ve durumdan dolayı ilaç sıkıntılarının önümüzdeki yılda devam etmesi bekleniyor. 
'FİRMALAR İLAÇ GETİRMEKTE ZORLANIYOR'
Konuyla ilgili Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan Antalya Eczacılar Odası Alanya Temsilcisi Okan Yılmaz, dövizdeki yükselişle ilaç firmalarının yaşadığı sıkıntılardan dolayı piyasada hayati önem taşıyan bir çok ilacın bulunmadığını belirtti. Yılmaz, "Bilindiği üzere ilaç fiyatlandırma komisyonu her yıl şubat ayında toplanarak bir önceki yılın döviz kuru ortalamasına göre ilaçlarda fiyatlandırma yapmaktadır. 2018 yılında toplanan komisyon, ilaç fiyatlandırmasında kullanılacak Euro kurunu, 2.69 TL olarak belirlemişti. Bu yıl yine önümüzdeki Şubat ayında toplanıp 2018'in ortalama Euro kuru değerlendirerek ilaçlara yeniden fiyat uygulaması yapılacak. İlaç firmalarının beklentisi uygulanacak zammın dövize paralel olması yönünde fakat ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirecek olursak bu beklentinin karşılanması pek mümkün gözükmemekte. Yeni yapılacak zammın yüzde 15-20 civarında olmasını bekliyoruz. Bu beklenti içinde bazı firmalar yurtdışından ilaç getirmekte zorlanıyorlar. Özellikle ithal ürünlerde ilaç sıkıntımız mevcut. Bazı ilaçları şuanda piyasada bulamıyoruz, hastalarımıza ulaştıramıyoruz. Bu sıkıntıların Şubat'tan sonra düzelmesini ümit ediyoruz. Ama yapılacak zammın düşük olması durumunda bu ilaç sıkıntısı önümüzdeki yıl boyunca sürecektir diye düşünüyorum" dedi.
'FİRMALAR TÜRKİYE'DEN ÇEKİLME KARARI ALDI'
Sosyal güvenlik kurumu bütçesinin açık vermesinden dolayı sağlık giderlerinde indirim yapmaya ve tasarruf etmeye çalıştığını belirten Yılmaz, "Ürünlerin Türkiye'de üretilmemesinden etken maddenin ve çoğu ilacın yurtdışından gelmesinden dolayı dövizde yaşantılar çalkantılar  ilacı da çok ciddi anlamda etkiliyor.  Bu durumdan dolayı bir kaç tane firma Türkiye'den çekilme kararı aldı. Bu fiyatlarla bu işi sürdüremeyeceklerini belirtiler. Umarım bu sorun yakın zamanda çözülür. Hastalarımız ilaçlarına kavuşur" diye konuştu.
'HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN İLAÇLAR PİYASADA YOK'
Hayati önem taşıyan ilaçları hastalara ulaştıramadıklarını kaydeden  Yılmaz, "Şuanda hayati önem taşıyan bazı ürünleri  eczaneler olarak bulamıyoruz. Hastalara ulaştıramıyoruz. Bizde bu durumdan mağduruz. İnşallah uygun bir fiyatlandırma yapılır. Bundan sonra ilaç sıkıntısı biter diye düşünüyorum.Yüksek tansiyon, kalp ,diyabet, İ.B.S ve Crohn hastalığı, göz hastalıkları ve bazı kanser  hastalıklarının tedavisinde kullanılan hayati önem taşıyan ilaçlar piyasada bulunmuyor. Bu ilaçların bulunduğu raflar boş. Bunlar gibi bir çok ilaçta sıkıntımız var" ifadelerini kullandı.
'MESLEĞİMİZİ İCRA EDEMİYORUZ'
Eczacılar olarak ilaç sıkıntısından dolayı hastalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Yılmaz, "Hastaların ilaca ulaşamaması bizim açımızdan da çok üzücü bir durum. Mesleğimizi icra etme konusunda da sıkıntılar yaşıyoruz. Hastalarla yüz yüze geliyoruz. İlacın bulunmaması bizim içinde çok üzücü bir durum. İnşallah yakın zamanda bu sorun çözülür diye umuyorum. Biz de sağlık çalışanları olarak hastaların ilaca ulaşamamasından, tedavi olamamasından dolayı üzüntü duyuyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 17:29
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107