banner129

İlaç zammı piyasayı rahatlattı

İlaç fiyatlarına yapılan yüzde 26.4'lük zammı değerlendiren Antalya Eczacılar Odası Alanya Temsilcisi Okan Yılmaz, zammın ilaç firmaları için yeterli olmadığını ancak ilaç piyasasında rahatlama sağlayacağını söyledi.

İlaç zammı piyasayı rahatlattı
Mevlüt UYGUR
Her yıl Şubat ayında toplanan ilaç fiyatlandırma komisyonu 13 Şubat Çarşamba günü toplandı. Bir önceki yılın Euro ortalaması baz alınarak belirlenen ilaç fiyatları, bu yıl 3.40 TL olarak belirlenerek yüzde 26.4 oranında zam aldı. Bugünden itibaren geçerli olacak ilaç fiyatları ile ilgili, 2018'de döviz kurunun aşırı yükselişinin etkisiyle piyasada yüzlerce ilaçta sıkıntı yaşanmıştı. Hastalar için hayati önem taşıyan ilaçların bazılarının üretiminde sıkıntı yaşanırken, bazıları da yeni zam beklentisi ile depolarda saklanıyordu. Özellikle yüksek tansiyon, Diyabet, İbs ve Crohn hastalığı, göz ve kanser hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunmaması milyonlarca hastayı mağdur ediyordu.  19 Şubat itibariyle geçerli olacak ilaç zammının açıklamasından ardından konuşan Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca, "Bu süreçte bunu fırsata çevirmek isteyen üretici, depocu ve eczacıların olduğunu biz sahada müşahede ettik. Bununla ilgili sahada 900 denetim elemanımız halen aktif devam ediyor. Biz vatandaşımızı asla ilaçsız bırakmak istemiyoruz. Fırsatçılık yapanlara göz açtırmak istemiyoruz" dedi.
'İLAÇLAR ORTAYA ÇIKACAK'
Yeni ilaç zammını Alanya Postası'na değerlendiren Antalya Eczacılar Odası Alanya Temsilcisi Okan Yılmaz, "Geçen yıl yüzde 15 oranında bir zam yapılmıştı. Bu sene ise yüzde 26.4 oranında bir zam yapıldı.  Bu oran ilaç firmaları açısından yeterli görünmese de günümüz piyasasında veya bu ekonomik durumda yeterli bir zam olduğunu düşünüyorum.  Bu süreçte son bir kaç aydır çok ciddi ilaç sıkıntıları yaşıyorduk. Piyasada ilaç bulmakta zorlanıyorduk.  Bu artışla beraber ilaçların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bundan sonra ilaçlarla ilgili çok ciddi bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
'FİRMALARIN BEKLENTİSİ YÜZDE 50 ZAM'
Yeni zamla birlikte ilaç sıkıntısının zamanla çözüleceğini belirten Yılmaz, "Üreticiler açısından bakınca euronun ve doların daha fazla arttığını ilaç maliyetlerinin daha çok yükseldiği söyleniyor.  Firmalar ilaç üretmekte ve ithalatlarda  zorlanıyorlar. Bu yılda geçen yıla göre daha fazla bir zam yapıldı ancak  ekonomi de geçen yıla göre daha kötü görünümdeydi. Aslında 2018 yılının döviz kuru baz alındığında ilaçlara yüzde 50 oranında bir zam yapılması gerekirdi ve ilaç firmalarının beklentileri de bu yöndeydi. Ancak devletin bu ekonomik durumda yüzde 50 zam yapma şansı yok. Ben şahsen yüzde 17-18 oranında bir zam bekliyordum ama yüzde 26.4 oranında zam yapıldı. Benim düşüncem bu zam yeterli. Şu anda ilaç sıkıntımız devam ediyor ama yeni zam oranıyla birlikte zamanla yavaş yavaş ilaçlar piyasada yerini alacak.  İnşallah ekonomik bir kriz olmazsa dövizde aşırı yükselişler olmazsa bir süre için  zam yeterli olacaktır. İnşallah hastalarımızı mağdur etmeden bu hizmete düzgün bir şekilde devam etmek istiyoruz. İnşallah ülkemizde de ciddi ekonomik sıkıntılar olmasın ve hastalarımız da ilaçlarına ulaşsın" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 23:11
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107