banner129

İş dünyası zorda

Covid-19 salgınıyla birlikte daralan iş dünyasının önüne her geçen gün engel daha çıkıyor. İş insanları son zamanlarda artan kredi kullanımı konusunda özellikle de değerleme hizmeti veren eksperlerden dertli.

İş dünyası zorda

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını Alanya'yı ekonomik olarak derinden etkiledi. En büyük gelir kaynağı turizm olan Alanya'da işler artık tersine gitmeye başladı. Hükümet, özel sektör ve işverenleri ayakta tutmak için paket üstüne paket açıklarken, kredi kullanımında önemli ayaklardan biri ekspertiz hizmeti nakit akışını tıkadı. Merkezi İstanbul Ankara gibi büyük kentlerde olan SPK onaylı gayrimenkul değerlendirme şirketlerine bağlı tecrübesiz eksperlerin ticari hayatı kilitlediğinden şikayet eden iş insanları çözüm istiyor. Gayrimenkullerine komik değerler biçen tecrübesiz eksperlerin banka ile kredi çalışmalarının önüne geçmesinden şikayetçi. Gayrimenkullerinin gerçek değerinin çok altında gösterilmesi nedeniyle bankalarda riskli gruba girdiklerini belirten iş insanları ‘İş bilmez tecrübesiz eksperler  ticari hayatı olumsuz etkiliyor" dedi. 
TAM BİR KOMEDİ YAŞANIYOR
Covid-19 salgının artmasıyla birlikte Alanya'da bir çok iş insanı yatırımını turizmden tarıma kaydırdı. Tarım alanlarına ilgi yüzünden Alanya şehir merkezine  40 km. uzaklıkta 30 dönüm imarsız tarla 5 ila 7 milyon lira arasında satışa çıkarılıyor. Özellikle muza olan ilgi yüzünden Alanya'nın en ücra köşesindeki arsaların dönümü 250 bin liraya kadar yükseldi. Alanya'daki bu gelişmelerden habersiz eksper,  değeri 8 ila 10 milyon Euro arasında gösterilen denize 2 kilometre mesafedeki 45 dönümlük TTK ve konut alanı imarlı arsaya 4 milyon TL bedel biçti.
8 MİLYON EURO'LUK ARSAYA 4 MİLYON
Arsayı yaklaşık 10 yıl önce satın alan iş insanı bir Euronun 2.6 lira olduğu dönemde banka eksperine göre gayrimenkulün değeri 4.5 milyon Euro tespit edildiğini dikkat çekerek tepkisini dile getirdi. İş insanı, "Alanya'da 700 kişiye iş imkanı sunan ciddi yatırımlar olan çok eski bir firmayız. Malumunuz tüm Türkiye'deki iş insanları gibi bizde pandemiden etkilendik. Bu zor günleri hep birlikte birbirimize yardımcı olarak atlatacağımızı düşünerek bankayla bir kredi çalışması başlattık. Firmamıza ait gayrimenkullerin değer tespiti yapılmasını istedik. SPK onaylı gayrimenkul değerlendirme şirketinin piyasadan haberi olmayan eksperi , 10 yıl önce 4,5 milyon Euro değer biçilen en az 8 milyon Euro  değeri olan denize 2 km mesafedeki konut ve turistik tesis imarlı arazimizin değerini 4 milyon TL olarak tespit etmesi akla mantığı uymuyor" dedi.
'AMAÇLARI BİZLERİ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEK'
Türkiye Cumhuriyeti Devleti iş dünyasının pandemiden etkilenmemesi için birçok teşvik uygulamasını devreye soktuğuna dikkat çeken iş insanı, "Piyasadan habersiz, tecrübesiz eksperler  700 kişiye iş veren çok ciddi yatırımları bulunan devlete milyonlarca lira her yıl vergi ödeyen köklü bir firmanın ticari hayatı ile oynaması kabul edilemez. Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a seslenmek istiyorum. SPK onaylı ekspertiz firmalarının benim gibi iş insanlarının gayrimenkullerinin değerini çok az göstererek ticari hayatımızla oynuyorlar. SPK onaylı gayrimenkul firmalarına bir çeki düzen verilmesi gerekiyor" diyerek isyan etti.-Rayıf DOĞRULU

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 11:31
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107