banner165

‘Ispanağın suçu yok’

Alanya’da ziyarette bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TÜZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, ıspanak zehirlenmeleri hakkında, “Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Bir de ıspanağın suçu yok ıspanakta hiçbir şey çıkmadı. Enteresan hiç bir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var ona dikkat etmemiz lazım"  dedi.

‘Ispanağın suçu yok’

Engin ANAK

İlçe ziraat odasını ziyaret eden TÜZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, oda yönetimi ve üyelerle bir araya geldi. Ziyaret programına Şekerhane Mahallesi’nde bulunan Alanya İlçe Ziraat Odasında başlayan Bayraktar burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçen hafta yaşanan 196 kişinin yedikleri ıspanaktan zehirlenmesini olayı hakkında konuşan Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak ülkenin çeşitli yerlerinde hasat etkinliklerine katıldıklarını söyledi. Bayraktar, “Bu kapsamda Alanya ilçesinde Muz narenciye ve domates hasadına katılmak için geldiğini kaydeden Şemsi bayraktar, “Ağırlıklı İstanbul olmak üzere, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'nde hastanelere ıspanak yedikten sonra ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetlerle 196 kişinin müracaat ettiğini, İstanbul'daki 149 kişinin 21'inin tedavisinin devam ettiğini, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’ndeki hastalarında tedavilerinin ardından taburcu edildiğini Sağlık Bakanlığı açıkladı. Sayın bakan hastaların hayati tehlikelerinin bulunmadığını açıkladı. Hastalanan tüm insanlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz tedavileri devam eden hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

SEBEP YABANİ OT

Zehirlenenlerdeki belirtilerin Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı şekilde olduğunu belirten Bayraktar, “Bakanlığın da açıkladığı gibi ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetler dikkate alındığında atropin gibi bir etkenin daha çok görüldüğü belirlendi. Bu çerçevede yabani bir takım otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklandığı görülüyor. Nitekim İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, zehirlenme vakalarından sonra ıspanaklardan alınan numunelerde 620 çeşit zirai mücadele ilacıyla ilgili analiz yapılmış ve akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanılmadığı belirtilmiştir. Bakanlığın laboratuvarlarında yapılan mikrobiyolojik analizlerde zehirlenmeye neden olacak herhangi bir mikro organizmanın tespit edilmediği açıklama da, ağır metal analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmadığına dikkat çekildi. Yabani otlarda atropin, scopalamin tespit edildiği, açıklamada ıspanaklarda tazeliğin korunması adına satış noktalarında antifriz kullanıldığına ilişkin iddiaların da araştırıldığı, antifriz etken maddesi konusunda da her hangi bir olumsuzluk tespit edilmediği belirtildi. Halk dilinde şeytan elması ve güzel avrat otu olarak dillendirilen yabani otlarda alınan numunelerde atropin ve scopalamin maddesine  rastlandığına dikkat çekildi” diye konuştu. 

“TARIM İŞÇİLERİNİN BİLİNÇSİZLİĞİ”

Zehirlenme vakasından dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bayraktar şöyle dedi: “Keşke bu durum yaşanmasaydı. Olay Ankara Beypazarı’nda 6 hektarlık bir tarlada ıspanak hasadı sırasında 100-150 metrekarelik alanda bulunan yabani otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklandığı görülmüştür. Olayın tarım ilaçlarından kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı açıktır. Bu tarladaki ıspanaklardan alınan numunelerden atropin ve scopalamine rastlanılmamıştır. Hatta bu tarlalardan alınan numunelerde tarım ne tarım ilacı ne kimyasal kalıntıya rastlanılmamıştır. Bu olay tamamen tarım işçilerinin bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır. Tarım işçileri yanlışlıkla bu otları ıspanak sanarak hasat ettikleri anlaşılmaktadır. Bu olayda, daha neden ortaya konulmadan hemen çiftçinin bilinçsiz tarım ilacı veya kimyasal madde kullanmak suçlanması bizleri üzmüştür. Şunun unutulmaması gerekir; çiftçimizin üretimden soğutulmasıyla bu ülkenin gıda güvencesi tehlikeye girer”

“ISPANAĞIN SUÇU YOK”

Zehirlenme vakasının ardından ıspanakların tezgahta kaldığını anlatan Şemsi Bayraktar, “Bugün ülke 163 bin 910 dekar alanda 125 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar ıspanak ne olacak. Tam hasat zamanında sadece bir tarlada yaşanan olayda üreticilerimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek. Şuanda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Üreticimiz hasat yapamaz hale gelmiştir. Herkes sorumluluk almalı, tüketicimiz aydınlatılmalı, doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır. Diyorum ki ıspanağın suçu yok. Duyarlı olmamız lazım. Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Bir de ıspanağın suçu yok ıspanakta hiçbir şey çıkmadı. Enteresan hiç bir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var ona dikkat etmemiz lazım."

MUZ SERASI GEZDİ

İlçe odasındaki programın ardından Şemsi Bayraktar ve beraberindekiler ilçenin Tosmur Mahallesi’nde bulunan muz serasını gezdi. Örtü altında yetiştirilen muzları inceleyen Bayraktar burada üyelerle birlikte muz bağı kesti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asaf
Asaf - 3 yıl Önce

yalanınızı kovalayan da yok

SIRADAKİ HABER

banner107

banner169