banner84

'İsrafa karşı sofrana sahip çık'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda israfının önlenmesine yönelik başlattığı kampanya ilgi görüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ''Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık'' kampanyasının temel amacı hem bilinçsiz tüketimin önüne geçmek hem de dünyada açlık ile mücadele eden insanlara karşı duyarlı olmak adına önemli.

'İsrafa karşı sofrana sahip çık'

Kampanyanın detaylarıyla ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli, israfı önlemek adına kampanyaya herkesin sofranasahipcik.com ve gidanikoru.com adresine girerek bilgilendirmeyi okuyup dijital imza ile destek olabileceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, "Bugün 7,8 milyar olan dünya nüfusu, aşağı yukarı 30 yıl içerisinde 10 milyar olacak. Kovid-19 salgını 2020 sonu itibarıyla dünyada 130 milyon kişiyi daha kronik açlığa mahkum edebilir. Gıda israfını önlemek büyük önem taşıyor" çağrısında bulundu.
ANTALYA İSTENİLEN SEVİYEDE İMZA ATMADI
Bu çağrısının ardından www.sofranasahipcik.com ve www. gidanikoru.com adreslerinden kampanyaya katılarak sosyal sorumluk projesine destek verilirken verilen ise aynı web sitesinden il il paylaşılmakta.  Gıdamızı koruyor, soframıza sahip çıkıyor, dünya rekoru kırıyoruz! Dünyada en çok imza toplanan çevrimiçi farkındalık kampanyası olmak için birlik oluyoruz. Hedef 2 milyon imza ile devam eden kampanyaya en çok destek ise İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldi. Antalya ise bu konuda henüz istenilen seviyeden dijital imza atmış değil.
İSRAFA KARŞIYIZ
Gıda israfının en çok otel, ev ve yiyecek içecek satışı yapılan işletmelerde görülmekte. Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp, israfın önüne geçilmesi hem iç huzurun artacağını hem de daha bereketli bir bütçeye sahip olunacağını söylerken, Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise israfa her zaman karşı olduklarını belirtti. Göktepe, özellikle pandemi döneminde gıdanın ve üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Göktepe, "Bakan Pakdemirli'nin çağrısını destekleyip tavsiye ediyorum" dedi. Komşusu açken tok yatmanın yanlış olduğunu ifade eden Göktepe, "Özellikle kırsal bölgelerde ihtiyaç sahipleri için zaman zaman sosyal projeler yapıyoruz tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Göktepe de bakanın çağrısı üzerine sertifikasını hazırlayarak "sende söz ver rekor gelsin" diye kampanyaya dijital ortamda destek verdi. -Özgür YILMAZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107