banner84

Kaçağın sebebi vergi

Alanya'da son dönemlerde artan kaçak alkol operasyonlarıyla ilgili konuşan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, alkol ve sigarada ''Vergiler düşürülmeli'' dedi.

Kaçağın sebebi vergi

-Özgür YILMAZ
Alanya'da son dönemlerde kaçak içki baskınları arttı ve on bin litreye yakın kaçak alkol ele geçirildi. Kaçak alkol ve sigara olayların nasıl önlenebileceğiyle ilgili Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Alanya Posta Gazetesi'ne konuştu. Yenialp işletmelerin alkol üzerindeki verginin çok olmasından dolayı bu tarz yasal olamayan yollara başvurduğunu söyledi. Yenialp, ''Biliyorsunuz devletimiz içki üzerinden ciddi anlamda vergi alıyor. Dolayısıyla işletmeler yurt dışından getirdikleri misafirleri ağırlayabilmek için indirime gidiyorlar. Dolayısıyla da maliyetleri düşürmenin hesabını yapıyorlar. Bu yüzden içkinin yasal olmayan yollardan ucuz bir şekilde  teminine gidiyorlar. Kaçak içki olayı da bundan kaynaklanıyor" dedi.
'DEVLETİMİZ EL ATMALI'
Açıklmasının devamında Yenialp, kaçak içkiden dolayı kayıpların yaşanmamasını diledi. Yenialp, ''Mersin'de geçtiğimiz günlerde 5 vatandaşımız kaçak alkolden dolayı hayatını kaybetti. Umarız biz bu olayı  yaşamayız. Alkole baktığımız zaman alkol eğer metil alkolse insanları zehirler kör eder hatta öldürür. Eğer etil alkolden içki elde edilmişse ondan herhangi bir zarar gelmez. Devletimizin bir an önce alkol ve sigaradan vergiyi düşürmesi gerektiğini düşünüyorum.Vergi bunların üzerinden düşürülürse otelcilerin ve işletmelerin devletin yasal olan alkol ve sigarasını satacaklarını söyleyebilirim'' dedi.
'ESNAF KAR ELDE EDEMİYOR'
Esnafın çoğu zaman kar edemediğini belirten  Yenialp, ‘’ Kendi esnafımızın en çok sattığı sigaradan örnek vereyim 20 adet dal sigara bulunan bir paketin içerisindeki 16 adet sigara devlete vergi olarak gidiyor. 4 tanesi de üreticiler, bizim gibi aradaki satıcılar ve aracı kurumların kazandığı kar marjına bakacak olursak sigaradan bizim kar marjımız yüzde 4. Biz nasıl sigara satacağız? Birde sigarayı pos cihazından geçirerek sattığımızı düşündüğümüz zaman yüzde2, 2.5 bankalar bizden komisyon alıyor. Dolasıyla hiç para kazanma şansımız olmuyor. Ayrıca bizim vergimiz,dükkan kiramız,elektiriğimiz ,suyumuz internetimiz var bu giderleri düşündüğümüz zaman bırakın para kazanmayı cebimizden para bile gidiyor. Ondan dolayı da işletmeler kaçak alkol ve sigara ve alkolün üzerine gidiyorlar'' diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107