banner84

Kaçak işçi cennetiyiz

Turizm sezonu ile birlikte haksız rekabetin yanı sıra, kar etmek için kaçak işçi çalıştırmak isteyen işletmelerde gün yüzüne çıktı. Kaçak işletmelerin ardından ilçenin bu sezonda kaçak işçilerle de başı dertte

Kaçak işçi cennetiyiz

- Ayşe Yağmur MERCİMEK
2019 turizm sezonun başlaması ile birlikte sigorta yapmaktan kaçan işletmeler, Türkiye'ye kaçak giriş yapan yabancı uyruklu vatandaşları bünyesine almaya çalışıyor. Yaşanılan bu olayların sonrasında da turizm cenneti olan Alanya, adeta kaçak işçi cennetine dönüyor. Kaçak işletmeler, hanutçuluk ve çığırtkanlıkla ilgili tüm çalışmalar hızla yürütülürken, iş bekleyen vatandaşlarda kaçak işçi noktasında acilen çözümün bulunmasından yana. Aynı zamanda kaçak işçilerin sicil kaydının sorgulamaması sebebiyle, sorunlar da ortaya çıkıyor. Konu ile ilgili  Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu açıklamalarda bulundu. Demir, Alanya'nın doğu ve batı bölgelerinde tahmini rakamlarla  bin kaçak işçinin çalıştığını söyledi. Dahaoğlu ise, turizmin hassas bir dengesinin olduğunu belirterek, şehrin kaçak işçilerle değerini kaybettirdiklerini ifade etti. 
TÜRK ÇALIŞAN AÇIKTA KALIYOR
Konu ile ilgili görüşlerini bildiren Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, hanutçuluğun ve çığırtkanlığın önüne geçilebildiğini ancak kaçak işçi noktasında sorunların hala devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda belediye ekiplerinin ruhsatsız işletmelerle ilgili çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Demir, istihdam noktasında yaşanan sorunlara değindi. Demir, "Şu anda gündemimizde istihdam konusu var. Bizim halkımız  iş bulamıyorken Kırgızistan'dan, Özbekistan'dan, Türkmenistan'dan Ukrayna'dan hamamlarda otellerde hallerde çalışan birçok yabancı uyruklu çalışan var. Özellikle de halde Suriyeli çalışanı görmemek mümkün değil. Kaçak işçi konusunda ciddi anlamda bir sorun yaşanıyor. İş alımını yapan işletmecilerimize bu durumu söylediğimizde ise 'adam bulamıyoruz' deyip geçiyorlar. Kendi insanımızın işine mal oluyoruz" dedi. 
'5 BİN KAÇAK İŞÇİ VARDIR'
Türk çalışanın hakkının yendiğini söyleyen Demir, "Türk çalışanın hakkı yeniyor. Sigortasız bir şekilde çalıştırılıyorlar,  iş bulduğuna şükrettikleri için. Hanutçuluk tarihe karıştı, gerekli tedbirler alındı ve bu konuda da sıkı takipteyiz. Zabıtamızda, emniyetimizinde üzerinde durduğu bu konu düzene girdi. Kaçak işçileri görmemek imkansız. Yurtdışının çeşitli bölgelerinden geliyorlar.  Biz de bunu kaçakçılık şubesi ile görüşerek bildiriyoruz vizesi bitmiş ise gönderiyorlar. Özellikle kaçak işçiler beldelerde daha fazla gözüküyor. Takibi zor olan yerlerde daha çok var. Alanya'da tahmin ediyorum ki 5 bin kaçak işçi vardır" dedi. 
'KENDİLERİNİ ALDATIYORLAR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Sadece turizmde değil maalesef ülkemizde birçok alanda kaçak işçilerle ilgili sorunlar eskisi gibi yoğun olmasada devam etmekte. Hükümetimizin son 3 yıldır işverene yönelik yapmış olduğu desteklerle bu sayılar her sene daha aşağıya doğru düşmektedir. İleriki yılllarda da aynı veya buna benzer desteklerin devam ettirilmesi kaçağı önlemek ve azaltmak için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Her ne kadar kaçak çalıştırma da işletmeci kısa vadede kar ettiğini düşünsede bu yöndeki cezai yaptırımlar oldukça ağır olmakla, işverene daha külfetli olabilir" dedi.
'ŞEHİR DEĞER KAYBEDİYOR'
Kar ettiğini düşünen işletmelerin şehrin değerini kaybettirdiğini söyleyen Dahaoğlu, "O kadar çok olumsuz etkisi varki bir diğeri ise bu tür işçi çalıştıran işletmeler bundan kar ettiklerini düşünerek maliyetlerini aşağıya çekip fiyatına yansıtıp rakiplerine karşı etik olmayan bir rekabete girecektir. Böyle işletmeler ayrıca zamanla bunu alışkanlık haline getirip diğer hizmetini verdiği ürünlerinin kalitesini de düşürmeye çalışacaklardır. Birlikte misafir aldatılması ve memnuniyetsizliği beraberinde getirecektir. Sonuç olarak o güzel şehrin değer kaybetmesine neden olacaktır" diye konuştu. 
'DUYARLI OLMALIYIZ'
Kaçak işçilerin adli sicil kaydının sorgulanamadığını belirten Dahaoğlu, "Ayrıca çok daha önemli olan diğer bir konu ise kaçak çalıştırılan kişinin adli sicil kaydı sorgulanamamakta ve teröre, gaspa veya daha farklı suçlara karşı daha davet çıkartacaktır. Turizm çok hassas bir denge unsuru olmakla birlikte bizim gibi kıyı bölgelerinin ekonomisinde can damarıdır. Çalıştırdığımız kişilerin sorunsuz ve dürüst ayrıca geçmişiyle ilgili zihinlerimizde hiç bir şüphenin olmaması gerekmektedir. Bununda en güzel yolu bulunduğumuz yerdeki emniyet güçlerinden o kişi hakkında sorgusunu yaptırmaktır. Ne kadar çok bu konuda duyarlı olursak ve insanlarımıza bunu iyi anlatabilirsek o kadar işlenebilecek suçların önüne geçmiş oluruz" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107