banner84

Kantincilerin gözü kiralarda

Pandemi nedeniyle aylardır kapalı olan kantinler için beklenen karar çıktı. Kantinlerin açılmasıyla ilgili MEB kararını verirken, Alanya'da bulunan yaklaşık 60 kantincinin gözü kira bedellerine çevrildi.

Kantincilerin gözü kiralarda

Pandemi sonrası kapanan okullar ile birlikte kantinciler de aylardır iş yapmıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı karar neticesinde yüz yüze eğitimin başladığı ilkokullar ile 8. ve 12'nci sınıfların bulunduğu okullarda kantinler açılacak. Alanya'da yaklaşık 60 kantinci 8 aydır kapalı kalırken, pandemiden etkilenen sektörlerin de başında geldi. Kantinler açılırken, kantincilerin ise gözü kira bedellerine çevrildi. 
KİRA BEDELLERİNİ OKUL İDARESİ BELİRLEYECEK
Okula az öğrencinin gelmesi, kantinlerde sınırlı ürün satılacak olması kantin işletmecilerinin cirolarını önemli ölçüde etkileyeceği için alınan her idari karar sonrası kira bedeli buna göre yeniden belirlenecek. Normalde kantinlerin kira bedelleri 'muhammen bedel tespit komisyonu' tarafından belirleniyordu. Pandemi dönemiyle sınırlı kalmak koşuluyla bu yerlerin kira bedelleri komisyon tarafından değil, okul idareleri tarafından MEB'in belirlediği usullere göre belirlenecek.
SINIRLI SAYIDA ÜRÜN SATILACAK
Okul kantinlerinde satılmasına izin verilen ürünler daraltılacak ve sınırlı sayıda ürünün satılmasına izin verilecek. Satışına izin verilecek bu ürünlerin neler olacağı ise henüz açıklanmadı. Sağlık Bakanlığı'nın çalışması sonucunda bu listenin netleşeceği öğrenildi.
'ÖĞRENCİ SAYISI YETERLİ DEĞİL'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, "Okullar pandemiden dolayı kapandıktan sonra kantinler de kapalıydı. Şu anda da kantinlerimiz açılmış bulunmakta. Kantinci arkadaşlarımız görevinin başında. Ama bununla ilgili sıkıntıların da olacağına inanmaktayız. Çünkü okul aile birlikleri ile kantinciler arasında kira konusunda ciddi anlaşmazlıklar olacak. Çünkü okulun bir kısmı zaten yüz yüze eğitim alamıyor, uzaktan eğitim alıyor. Ama bir kısmı da eğitimleri okulda alıyorlar. Bunun için öğrenci sayısı zaten yeterli değil. 
KANTİNCİLER CİDDİ ZARARDA
Okul aile birlikleri ve okul idaresinin kantinci arkadaşlarımıza, esnaflarımıza destek vereceklerine canı gönülden inanıyoruz. Her ne kadar bu genelge ile belirtilse de kantincilere "kiranın tamamını isteriz" diye bir dayatmanın kantincilerimizi olumsuz yönde etkileyeceğine inanmaktayım. Onun için okul aile birlikleri ve okul yönetimlerinin bu konuya hassasiyet göstermelerini istemekteyiz. Kantinler kapalıyken kira ödemediler ama bunun yanında evlerini geçindirmek için hayatlarını devam ettirmek için gerekli parayı da bir şekilde temin ettiler. Onun için de ciddi zarara uğradılar" dedi. -Özlem KAYGUSUZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107