banner84

Kira zam oranları belli oldu!

TÜİK, enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre yıllık bazda enflasyon geriledi. Yıllık bazda enflasyon oranı yüzde 10.94'e gerilerken diğer yandan aylık bazda ise enflasyon oranı yüzde 0.85 arttı. Ev kiraları ne kadar artacak? Peki Mayıs ayında kira kontratı yenilenecek olan kiracılar için yeni zam oranı kaç oldu? Kira zam oranın belirleyen TÜFE'nin ise 12 aylık ortalaması yüzde 12.66 olarak gerçekleşti. Yani 1000 TL kirada 126 TL'lik zam oranı ortaya çıkmış oldu. 

Kira zam oranları belli oldu!

Bu yılın Nisan ayına ait enflasyon açıklandı. Açıklanan enflasyon oranına göre yıllık bazda enflasyon oranı yüzde 10.94'e düştü. Açıklanan verilere göre kira artış oranı da netleşmiş oldu. Peki kiracıları ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren kira zam oranı Mayıs ayı için ne kadar oldu?

TÜFE YÜZDE 12.66 OLARAK GERÇEKLEŞTİ
2020 Nisan ayının enflasyon verilerine göre 12 aylık ortalamanın sonucu yüzde 12. 66 olarak gerçekleşti. Yani TÜFE oranı yüzde 12.66 oldu. Bu oran aynı zamanda kira zam oranı anlamına da geliyor.

TÜFE'YE GÖRE BELİRLENİYOR
Konut kirası zam oranları geçtiğimiz yıl ocak ayına kadar Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) 12 aylık ortalaması göre yapılıyordu. Söz konusu uygulama torba yasa ile değiştirilerek, bu tarihten itibaren kira artış oranı ÜFE yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) 12 aylık ortalaması göre yapılması kararlaştırılmıştı. -Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169