banner84

Kış zor geçti

Döviz kurlarının yükselişiyle gelen zamlar ve kışın havaların soğuk gitmesiyle meyve-sebze fiyatlarının yükselişi, vatandaşın cebini yaktı. Alanya Postası'na konuşan Alanyalılar zor bir kış dönemi geçirdiklerini söylediler.

Kış zor geçti

Mevlüt UYGUR
Geçtiğimiz yaz, döviz kurundaki dalgalanma ve ABD ile yaşanan Papaz olayı Türkiye'de birçok ürünün zamlanmasına sebep oldu. Döviz kuru her ne kadar belirli seviyelere düşse de yapılan zamlar kaldı. Döviz kurunun artışını fırsat bilen bazı fırsatçılar yaptıkları zamlarla vatandaşın cebini yaktı. Kışın hava şartlarının da soğuk geçmesiyle meyve-sebze üretiminin düşmesine fiyatların da yükselmesine sebep oldu. Soğan ve Patates 8 liraya kadar çıkarken, patlıcan 10 lirayı buldu.  Geçen yıl ocak ayında domates 2 , sivri biber 1.50 , salatalık 2.50, patlıcan 2.50, kabak 1.30, fasulye 3 lira seyrinde olurken, Ocak 2019'da domates 3.50, sivri biber 6, salatalık 4, patlıcan 6.50 kabak 3.80  fasulye 6 lira seyrinde oldu. Yine 12 Nisan 2018'de domates 2, sivri biber 1.50, salatalık 1, kabak, 170, patlıcan 1.50, fasulye 3.50 civarında olurken, 12 Nisan 2019'da da  domates 5, sivri biber 8.50, salatalık 2.50,  patlıcan  3, kabak 2, fasulye 6 lira civarında seyrediyor. Bu rakamlar sadece hal fiyatları olurken, tüketiciye katlanarak ulaştı. Alanya Postası Gazetesi olarak vatandaşlara nasıl bir kış sezonu geçirdiğimizi sorduk. İşte vatandaşın verdiği cevap;
'BU SENE ZORLANDIK'
Ali Taci, "Bu sene kışın çok zor geçti. Sebze meyve fiyatları çok arttı. Artı Eylül ayında dövizin tırmanış yapmasıyla her şeye zam geldi. Şuanda asgari ücret yetmiyor. Şuanki durum hiç iyi gitmiyor. Piyasa çok karmakarışık. Geçen yıl kışın iyiydi, evimizin ihtiyaçlarını rahatça karşılıyorduk ama bu sene zorlandık. Fiyatlar neredeyse 2 katına çıktı. Bir de Alanya'da zaten kışın ölü sezon, işsizlik çoğalıyor, Alanya olarak zor bir kış dönemi geçirdik" dedi.
'A'DAN Z'YE HER ŞEYE ZAM YAPILDI'
Can Yücel, "Alanya olarak zor bir kış dönemi geçirdik. Yazın dolar ve euro kurlarının yükselişiyle, A'dan Z'ye her şeye zam geldi. Bu da kışı zor geçirmemize sebep oldu. Bir de bu kışın havalar da çok soğuk geçtiği, meyve sebze fiyatları da çok yükseldi. Geçen yıla göre çetin bir kış dönemi geçirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde normale döner" ifadelerini kullandı. 
'ÜRETİM YOK'
Mesut Başbunar, "Kış dönemi zor geçti insanlar için. Piyasa da bir dengesizlik vardı. Siyasi yorumlar da fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Biz Türkiye olarak üretimi az yapıyoruz daha çok ithal ediyoruz. Biz Türkiye olarak dışarıdan ithal etmek değil de üretim yapmak zorundayız. Tamam silah, top tüfek, teknoloji olarak üretim yapılıyor ama gıda da üretim yapmalıyız. Geçen sene ile bu senenin arasında çok fark var. Geçen sene 1 liraya aldığımız patatesi 5 liraya alıyoruz. Soğan 8 lirayı buldu. Bu sene zor bir kış geçirdik" dedi.
'FİYATLAR KATLANARAK ARTIYOR'
Orhan Kambur, "Bu sene geçen kışın geçen yıla göre zor bir kış dönemi geçirdik. Bu sene havalar çok soğuk geçti, meyve sebze fiyatları aşırı yükseldi. Bir de zaten çiftçi yeterince ucuz satıyor ama ürün tüketiciye gelinceye kadar katlanarak fiyat artıyor. Aradaki alıcılar yiyor parayı. Eylül ve Ağustos ayındaki döviz kurları da tırmanışa geçmişti, dövizle birlikte bir çok şeye zam geldi. Döviz kurları zamanla belli bir noktaya indi ama zamlar hala duruyor. Olan gariban halka oldu. Vatandaş olarak ekonomik açıdan zor bir kış dönemi geçirdik" diye konuştu. 
'HER SENE GİT GİDE KÖTÜLEŞİYOR'
Selim Kaçan, "Hayat pahalığı devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetin'de ilk kez bir soğan 9 lirayı buldu. Meyve sebze fiyatları çok yüksek. Beyaz eşya fiyatları da aynı şekil çok yükseldi Her şey aldı başını gidiyor. Ekonomi çok kötü. Geçen yıl buna göre az da olsa iyiydi, ama bu sene daha da kötüleşti. Her sene git gide kötüye gidiyor ekonomi. Kışı zor geçirdik. bin 800 lira maaş alıyorum 400 lira elektrik faturası, 100 lira su faturası, 650 lira ev kirası ödüyorum. Nasıl geçineceğiz? Allah sonumuzu hayır etsin" dedi.
'EKONOMİ ALT ÜST OLDU'
Arif Kollama, "Bu sene kış şartları çok ağır geçti. Çiftçiler yeterince ürün yetiştiremedi, fiyatlar yükseldi. Fiyat standartı bir türlü olmadı. Bir de döviz kurunun yükselmesiyle de her şeye zam geldi. Ekonomi alt üst oldu. Geçen yıla göre zor bir kış geçti. Bu sene bayağı bir zorlandık. Alanya'da 50 gün haya yağdı, ürün yetişmedi. Bu da fiyata yansıdı. Vatandaş buna çok tepki gösterdi.  Kullandığımız poşetler bile zamlandı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107