banner84

KOBİ'ler nefes alacak

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 18. Komite Meslis Üyesi ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Mustafa Durgun, yeni yıl ile birlikte sigorta sektöründe yaşanan değişiklikler hakkında bilgi verdi

KOBİ'ler nefes alacak
Haber Merkezi
Yeni yıl ile birlikte sigorta sektörüyle ilgili değişiklikler de yürürlüğe girmeye başladığını,1 Ocak 2019 itibariyle Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası temin edilebileceğini belirten Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 18. Komite Meslis Üyesi ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Çizgi Sigorta sahibi Mustafa Durgun, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nın yürürlüğe girmesiyle KOBİ'lerin artık rahat bir nefes alacağını söyledi. KOBİ’lere finansman desteği sağlamak amacıyla geliştirilen Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası 1 Ocak itibariyle devreye girdiğini ifade eden Durgun, "Bütün sigorta şirketlerinin poliçe kesebileceği yeni üründen yararlanmak isteyen KOBİ’lerde ilk etapta 25 milyon ciro ve altı olması şartı aranacak. 300 bin TL’ye kadar çıkabilen limitler dâhilinde Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası temin edilebilecek, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası yeni yılla birlikte yürürlüğe girdi" dedi.
'TİCARİ ALACAK SİGORTASI BULUNMUYOR'
Durgun,  "Yeni ürün Zorunlu Trafik Sigortası ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigortasında olduğu gibi havuz sistemi ile çalışacak. Bu havuzdan sisteme entegre olmak isteyen bütün sigorta şirketleri poliçe kesebilecek. Yeni üründen ilk etapta cirosu 25 Milyon TL ve altı olan KOBİ’ler yararlanabilecek. KOBİ’ler alıcı başına 300 bin TL’ye kadar çıkabilen limitler dâhilinde Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nı temin edebilecekler. Türkiye’deki toplam işletmelerin yüzde 99.9’unu KOBİ’ler oluştururken, işletmelerin neredeyse tamamının mevcutta Ticari Alacak Sigortası bulunmuyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 15:43
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107