banner129

Korona zeytine de dokundu

Gazipaşa'da faaliyet gösteren, Antalya bölgesinin en büyük ve çok ödüllü firması Büyükakça Zeytinyağı Fabrikası sahibi Zafer Tan, "Pandemi zeytini de vurdu" dedi. Alanya Postası’na özel açıklama yapan Tan, 2020 yılında zeytin bulmakta zorlanacaklarını söyledi.

Korona zeytine de dokundu

33 yıldır zeytin sektöründe hizmet veren, 2000 yılında kurduğu modern zeytinyağı fabrikasında yaptığı denemelerle ödüller kazanan Zafer Tan, zeytinciliğin son durumunu anlattı. 
‘BU YIL DÜŞÜŞ YAŞANDI’
Bu yıl yaşanan çöl sıcakları sebebiyle zeytinde rekolte düşüşünün yaşandığını söyleyen, Zafer Tan, “Akdeniz bölgesinde zeytin rekoltesi geçen yıla göre %40-45 oranında düşük. Bunun temel sebebi Mayısın ilk haftasındaki çiçek döneminde aşırı sıcaklar çiçekleri kuruttu. Bu sadece zeytin için değil diğer meyvelerde de var. Yaklaşık 10 gündür part-time çalışıyoruz, hasatlar başlıyor. Geçen yıla oranla üreticinin bahçesindeki ürünün yüzde kırkı yüzde ellisi yok. Ürün kalitesinde çok ahım şahım bir ürün gelmiyor. Özellikle zeytin sineği, salkım güvesi dediğimiz hastalıktan dolayı gelen ağaçları görmüyorum. 
KRİZ ZEYTİNCİLİK SEKTÖRÜNÜ VURDU’
Pandemi dünyada bir çığır açtı. Sadece gıda sektörü ayakta kaldı diğer sektörlerin hepsi bitti. Bu bölgenin ürettiği zeytinyağlarını da bölgedeki oteller kullanıyordu. İç piyasa da var. Zeytincilik Akdeniz Bölgesi’nde bir iş olduğu için zeytincilikten elde edilen yağlar satılıyordu. Otellerin kapanıp turizmin bitmesi ile yağ satışları düştü. Bunun temel sebebinin bir tanesi hem ekonomik krizden kaynaklı hem de pandemi etkiledi. Şimdi çiftçinin elinde geçen yıldan kalma zeytinyağı var. Zeytinyağının kullanma süresi 2 yıl. Bir yılı geçti. Saklama şartları evde uygun değilse zeytinyağı sıvı olarak gözükür. Ama içindeki mineraller var mı yok mu bilemezsiniz. Bu yağ tekrar piyasaya sürülecek. Faydalı mı? Değil. 
ZEYTİNCİLERE ÖNERİDE BULUNDU
Temel önerimiz şudur; erken hasat dediğimiz bu dönemde erkenden bahçedeki zeytini toplarsa, bunu işletirse, bizim gibi işletmelerin elde edeceği yağ oranı ciddi düşük olur. İçindeki vitaminlerin hepsi düşük olur. Bunun sıkıntısı verim düşük olur. Olgunlaşmış bir zeytinden aldığımız yağ oranıyla bu dönemdeki hasat yapılan zeytinin arasında %30 fark vardır.
‘HEPSİ ORGANİK ZEYTİYAĞI’
Zeytin hasadı hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Zafer Tan, hangi zeytinin hangi koşullarda toplanması gerektiğini anlattı. Zeytinyağı çeşitlerinden de bahseden Tan, “Sızma grubu diye, son yıllarda 2 tane grup var. Erken hasat soğuk sıkım. Bir de normal hasat dediğimiz. Erken hasat soğuk sıkım yeşil zeytinden elde edilen bir yağdır. Onun işleme derecesi yaklaşık 28 santigrat dereceyi geçmemesi lazımdır. Soğuk sıkım olarak normal salata ve kahvaltı da zeytinyağı olarak kullanabileceğiniz veya bir sebzeyi haşlayıp üzerine döktüğünüz zaman zaten zeytinyağlı yemeklerin özü odur. Bir de olgunlaşmış siyah zeytinden elde edilen sızma yağ vardır. O da sızma grubuna geçer. Yemeklik natürel deriz. Piyasadaki en yoğun satılan riviera zeytinyağıdır şu an. Bizim ürettiğimiz yağlar bu bölgede en az ilaç gören en az gübre yiyen zeytindir. Hepsi organik diye son yıllarda bir moda başladı. Evet, organik yağ” açıklamasında bulundu.


 ‘ANTALYA GENELİNDE BİR TANE’
2000 yılında artık modernize yeni bir sistem dediğimiz birleşik üretim, yani zeytini döküyoruz bir buçuk saat maksimum sürede katı, sıvı oluyor. El değmeden son derece sıvı bir biçimde üretim devam ediyor. Taş değirmende ürettiğimiz yağlar farklıydı. 2006 yılında bir ünite daha kurduk. Daha sonra Büyükakça zeytincilik olarak marka çalışmasına başladım. Bölgede tescilli marka olarak Antalya genelinde Bir taneyim diyebilirim” dedi.
BÜYÜKAKÇA ÖDÜLE DOYMUYOR
Uluslararası Zeytinyağı Komisyonu tarafından Londra’da düzenlenen Natürel Sızma Zeytinyağı yarışmasına katılan Büyükakça Zeytincilik, Gazipaşa’da yetişen Tavşan Yüreği cinsi zeytinden elde ettiği zeytinyağı ile iki ödüle layık görüldü.  İspanya’da bir başka yarışmaya ise erken hasat soğuk sıkım kategorisinde iki farklı zeytinyağı ile katılan Büyükakça Zeytincilik gümüş ve bronz madalyaya layık görüldü.
‘ALTIN MADALYA KAZANDIK’
Ürettikleri sızma zeytinyağına verilen ödüller hakkında konuşan İşletme Sahibi Zafer Tan, “Çalışmaya başladıktan sonra iyi zeytinyağı nedir nasıldır, nasıl üretilir diye araştırmaya gittim. İzmir de  Zeytin Dostu diye bir dernek var. Gittim ona üye oldum. 5-6 yıl boyunca üretim hakkında kurs aldım. 2014 yılında dediler ki sen bir öğrencisin hadi bir yağ yap görelim. Yarışmaya sokalım. İri çekirdekli eti az yağ oranı yüksek bir zeytin, adı beyliktir. Karıştırdık bir yağ yaptık. Dediler ki bize yağ gönder ödül aldınız. Ben kendime hiç güvenmiyorum yani nasıl olacak diye, gönderdik ödül açıklanıyor bronz gümüş altın, altına sıra geldi bizi de söylediler. Baktım altın madalya almışız. Bu bize üretimle ilgili çalışma karnesi oldu. Ondan sonra ikinci yıl tekrar yaptım. Hem jüri özel ödülü aldım. Hem de altın madalya aldık. Ondan sonra tavşan yüreğine başladık. Antalya'nın kendi zeytini. Üç dalda üç yarışmada ödül aldım. 2 altın 1 gümüş. 
‘YURTDIŞINDA DA ALTIN MADALYA KAZANDIK’
2017 yılında ürettiğim yağı yurt dışına gönderdim. İngiltere'de gümüş aldım. İsrail'de altın madalya aldık. Son zamanlarda bu pandemiden dolayı yarışmaya katılmadık. Büyükakça olarak sadece değirmen usulü çalışmayalım üreten bir firma olalım diye zeytinyağlı kozmetik ürünler yaptırdım. Sızma zeytinyağını ben gönderiyorum. Güvendiğim bir firma var İzmir'de. Onlar yapıyorlar. Losyon, vücut kremi, şampuan, duş jeli ve buna benzer kozmetik ürünler yapıyorlar. Kendim salamura zeytin yapıyorum. Kırma ve çizme şeklinde. Üç grup yağ üretiyoruz şu anda. Soğuk sıkım, erken hasat soğuk sıkım, normal sızma yağ.  Kendimize küçük bir dükkan açtık Gazipaşa merkezde orada satıyoruz. Yurtiçi genelinde iyi bir ilgi gördük. Amatör çalışıp profesyonelce satış düşünüyoruz felsefemiz budur” diye konuştu. -Alkın BİRİCİK

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107