banner84

Küçük esnaf kepenk kapatıyor

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)'ın Mayıs ayı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre, Türkiye genelinde esnaf sayısı bir yılda yüzde 3.4 ile 64 bin azalarak 1 milyon 849 bine geriledi

Küçük esnaf  kepenk kapatıyor

 TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf sayısında düşüşün nedeni olarak AVM, gross market ve hipermarket sayılarında ki artışı göstererek, "Çarşı, cadde mağazası ekonomisi yok oluyor. Girişimciler; tezgahtar oluyor, müteşebbis olmuyor" dedi.

TEPAV verilerini  değerlendiren TESK Başkanı Bedevi Palandöken, esnaf sayısındaki azalmayı, perakende sektörünü düzenleyen yasanın çıkmamasına ve bunda dolayı doğan haksız rekabete bağlayarak, "Eskisi gibi babadan kalan meslek idame ettirilmiyor. Küçük sermaye büyümüyor. Bunda en büyük etken piyasa koşulları. Şimdi her önüne gelen şirket kuruyor, ustalık belgesi aranmaksızın ticaret odalarına kayıt yaptırabiliyor. Esnafın çalışan bölümü başka sektörlere kayıyor. Bir an evvel perakende sektörü düzenlenerek esnafın önü açılmalı. Esnaf ekonominin temelidir. Esnaf olmazsa sanayici olmaz. Esnafta azalama ticarette azalmaya yol açar" diye konuştu.
Esnaf sayısındaki düşüşün bir diğer etkeninin AVM'ler, gross marketler, hipermarketler olduğuna dikkat çeken Palandöken, "Çarşı, cadde mağazası ekonomisi yok oluyor. Girişimciler; tezgahtar oluyor, müteşebbis olmuyor. Bir başkasının malını franchising ile alıp satıyorsun. Piyasa bu yönde gelişiyor. Yarının müteşebbisi olmuyor, bir Koç, bir Sabancı doğmuyor. 800 yıllık bir geleneğin sonucu bu sermayeler oldu. Esnaflığın kökleri geleneksellikten geliyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157