banner84

'Lokantacıların hakkına girmeyin'

Evlerinde yemek yapıp el altından satanlarla ile ilgili konuşan Değirmenci, “Bu şekilde satış yapanlarla ilgili gerekli önlemlerin alındığını söyledi” dedi

'Lokantacıların hakkına girmeyin'

-Alkın BİRİCİK
Günümüzde özellikle giderek artmaya başlayan, evlerde yemek yaparak satmaya başlayan belli bir kesim, lokantacıların tepkilerini çekmeye başladı. Konu ile ilgili konuşan Alanya Pansiyoncular ve Lokancılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, evlerinde yemek yapıp satanların lokantacılar ile eşit şartlar altında çalışmadıklarını söyleyerek, “Hak yememeleri ve gerekirse bir kaç kişi olarak lokanta açmaları gerek. Evine ekmek götürmeye çalışan esnafımızın hakkına girmemelerini rica ediyorum” dedi.
'EKMEKLERİNE ORTAK OLUYORLAR'
Değirmenci, "Özellikle yeme-içme sektöründe turizm sektöründeki herşey dahil meselesinden sonra normal lokantalarımızda da bu kadar çalışma yapmamıza rağmen hala evlerde üretilen yemeklerle ilgili sıkıntılarımız var. Yani bazı ev hanımı arkadaşlarımız kendi evlerinde yemek üreterek bunları belli işyerlerine menü karşılığında satarak, geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Tabi ki biz bu arkadaşlarımıza emeklerine saygı duyarız ancak burada yemek üretirken bütün yükü çeken, dükkan kiralayan, işçi parası ödeyen ve birçok vergi hükümlerini yerine getiren esnaf arkadaşlarımızın maalesef ekmeklerin ortak olmuş oluyorlar. Bu doğru bir uygulama, doğru bir düşünce değil. Burada aslında insanların kul haklarını yiyorlar. O yüzden ev yemekleri yapan hanım arkadaşımıza, kadın kardeşlerimize de çağırıda bulmak istiyorum. Eğer bu işleri yapmak istiyorlarsa bu işin örnekleri olan bizim yine esnafımız olan kadın, bayan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var. Onlar da ev çatısı altında işletmelerini açtılar. Kendilerini geliştirdiler, tanıttılar ve bugün gayet iyi işler yapıyorlar. O yüzden biz onlara bir çağırıda bulunmak istiyoruz. 
'EŞİT ŞARTLARDA OLUN'
Bu işi yapmak istiyorsanız yemek satmak istiyorsanız, gelin bir dükkan tutun arkadaşlarınızla eşit şartlarda işletme sahibi olun,verginizi ödeyin,SGK primi yatırın, işçilerin çalıştırın, istihdamda sağlayın ve bu şekilde de ekmeğinizi kazanın. O zaman hiçbir şekilde, hiçbir sıkıntımız olmayacak. O yüzden bizim amacımız burada tüm esnaf arkadaşlarımızı ve bu işi yapan ticaret yapan, ticaretten para kazanan tüm kardeşlerimizi eşit şartlarda gelir sağlamasını temin etmektir. O yüzden ben onlara gelin bu konuda kul hakkı yemeyin. Eşit şartlarda esnaflık yapmak istiyorsanız esnaf olun. Bütün evin nafakasını ve geçimini o şekilde temin edebilir ve kazanabiliriz. O yüzden kimsenin ekmeğine göz koymaz ama eşit şartlarda ve yasal şartlar da bunu yapmak gerekir diye düşünüyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107