banner84

Marketlere koronavirüs düzenlemesi

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında ek genelge tüm valiliklere gönderildi. Genelgede marketlerin saatlerine sınırlama getirildi. Yenialp, "Genelgeye uymayanlara ceza uygulanacak" dedi

Marketlere koronavirüs düzenlemesi

-Alkın BİRİCİK
İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında genelge yayınladı. Genelgeye göre, il ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.
İÇERİDE BULUNABİLECEK MÜŞTERİ SAYISI GİRİŞLERE ASILACAK
Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.
MÜŞTERİ BEKLETİLECEK
Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.
'HÜKÜMETİMİZİN ARKASINDAYIZ'
İçişleri Bakanlığı, tarafından gönderilen genelge ile ilgili konuşan, Alanya Bakkalar ve Bayiler Odası başkanı Velittin Yenialp, “İnsan sağlığından daha önemli hiçbir şey olamaz. İlk önce sağlık daha sonra da esnafın iş yapması. Ondan dolayı İçişleri Bakanımızın aldığı kararı doğru buluyoruz. Bununla ilgili de hükümetimizin sonuna kadar arkasındayız. İnşallah bölgemizde ciddi anlamda bir vaka olayı oluşmaz. Çünkü bu birimize bulaşırsa hepimize bulaşır düşüncesinde 1,5 metre kuralına çok önem vermeliyiz. Marketlere baktığımız zaman içeride onlarca kişi birbiriyle yakın teması giriyor. Bırakın 1,5 metreyi yarım metre mesafede oluyorlar. Orada Allah korusun biri korona olsa herkese bulaşır. Onun için çalışma alanının onda biri kadar müşteri olma olayını destekliyoruz. 
'HERKES EVİNDE KALMALI'
Sabah 09.00 akşam 21.00 arasındaki çalışma saati uygulamasına gelecek olursak da, bu dönem içerisinde halkımız vatandaşlarımız bu saatler arasında normal alışverişlerini yapıp onun sonrasında da herkese evinde kalmalı. Eğer sokağa çıkamıyorsa da ‘evinde kal Alanya siz bize değil biz size gelelim’ kampanyası adı altında yardımcı oluyoruz. Eğer ararlarsa bölgelerinde ki en yakın marketten ulaştırma sağlayacağız. Odamız aracılığıyla 1150 tane odamıza kayıtlı üye bulunmakta ve bunların tamamına mesaj sistemi üzerinden bilgilendirme yapıldı. İçişleri tarafından yayınlanan genelgeye uyuşmadığı takdirde Kolluk kuvvetleri tarafından, devletimizin hükümetimizin belirlediği cezalar uygulanacaktır. Onun için esnaflarımızdan mutlaka bu genelgeye uymaları istemekteyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107