banner84

Memur emeklisine ek ikramiye tamam

Torba Yasa Meclis’ten geçti, 30 yıldan fazla hizmeti olan emeklilere ek ikramiye ödenecek. Hak sahipleri, 7 bin 500 liraya kadar olan ikramiyelerini 3 ay içinde alabilecek, fazlası ise 2018’de yatırılacak.

Memur emeklisine ek ikramiye tamam
 Yaklaşık 400 bin emekli memuru ilgilendiren Torba Yasa, Meclis’ten geçti; böylece 30 yıldan fazla hizmeti olan emeklilere ek ikramiye ödenmesinin de yolu açıldı. Emekli memurlar, kanun gereği, ister 35 yıl çalışsın ister 40 yıl, 30 hizmet yılından fazla ikramiye alamıyorlardı. Hal böyle olunca da 10 yıl, 15 yıl hatta 20 yıllık çalışma karşılıksız kalıyordu. 2015 yılının başında ise Anayasa Mahkemesi, kanunda yazan, ‘emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmaz’ maddesini iptal etti. Bu tarihten sonra emekli olanlar, kaç yıl çalıştılarsa o süre üzerinden ikramiye aldılar, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mahkeme kararının geçmişe yönelik uygulanamayacağı gerekçesiyle; 2015 öncesi emeklilerin, ikramiye farkı için yaptığı başvuruları geri çevirdi. Bunun üzerine hükümet, geçmişte emekli olanların hak kayıplarının telafisi için düzenleme yaptı. İşte bu düzenlemenin de içinde yer aldığı Torba Yasa, Meclis’ten geçti.

30 YILDAN FAZLA HİZMET SÜRESİ

Emeklilikten kim nasıl yararlanacak

2015 yılından önce emekli olup, 30 yıldan fazla hizmet süresi olan, ancak ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memurlar bu haktan yararlanacak. Emeklilere 30 yılın üzerinde çalıştıkları her bir yıl için ek ikramiye ödenecek. Diyelim ki, 40 yıl çalıştınız ve 30 yıl üzerinden ikramiye aldınız. Aradaki 10 yıllık fark size ödenecek.
Alacağınız ikramiye farkı ise emekli olduğunuz dönemdeki aylık maaşınız, keseneğiniz, katsayınız ve o dönem aldığınız emekli ikramiyesine esas teşkil eden hesaplamalara göre yapılacak. Bu çerçevede herkes farklı ikramiye alacak. En basit haliyle şöyle anlatayım: Emekli olduğunuz dönemde aldığınız ikramiyeye konu maaşınızın 500 lira olduğunu varsayalım. 40 yıl çalıştınız. 10 yıllık ek ikramiye hakkınız var. Sene başına 500 liradan, 10 yıl fazla çalışma için devlet size 5 bin lira ödeyecek. Elbette maaşı yüksek, çalışma süresi uzun olanların alacağı ek ikramiye de fazla olacak. Hak sahipleri yasanın yayımlandığı günden itibaren 1 yıl içinde başvuru yapabilecekler.
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107